Annonce

Annonce

Brev:

Lur timing nu fuldstændigt ændret


4. september 2020

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Lur timing nu fuldstændigt ændret

Kære Helen,

Tak for dit tidligere svar! Ja, jeg er lidt misundelig at man i DK kan have babyerne sovende udenfor i barnevognen og ikke bekymre sig om giftige slanger og edderkopper:)

Nu er min lille datter lige blevet 5 måneder og alt er nu vendt på hovedet så har brug for en re-set knap og starte fra scratch igen!

Lige pt ser vores dage således ud:

Får sidste flaske kl 17:30-18:00 og sover derefter indtil kl 04:30 og vågner for og få en flaske og sover til 06:00, eller sover til kl 06:00 hvor vi står op.
Hun vågner ikke om natten ellers, kun lidt rumsteren når hun har tabt sin sut, som jeg så hjælper hende med.

06:00 Vågner og vi står op

08:00 ( +/- 15min) Putter til lur Med flaske og sover alt imellem 30-45min. Hun har dog ufatteligt svært og ville falde i søvn hjemme, så denne lur bliver næsten altid nødt til og være i bæresele. Hun vil ikke sove i barnevogn heller.

10:30-11:00 Putter til lur med flaske og her sover hun alt imellem 30-90min.

13-13:30 Putter til lur med flaske og sover alt mellem 30-90min

15-17:00 Vågen tid med lidt stille leg eller ...


Annonce

... går en tur

17:00 Bad, massage godnat historie

17:30-18:00 Flaske og natputning- sover med det samme.

Dette er en “typisk dag” men kan variere utroligt meget med lurene. Nogen gange får hun kun totalt 90min lure på en hel dag, men hun er aldrig ked af det, skriger eller pjevset og sover jo fint størstedelen af nætterne.. Er hun en baby der måske bare ikke skal have så lange lure?

Og hvorfor er det så svært for mig og få hende til og sove til lur hjemme om morgenen?

Om natten kan jeg lægge hende fra mig så hun sover fint alene, men lurene vil hun stadig kun sove i mine arme eller på mig i bæresele..

Hun sover i en sovepose med armene oppe ved hovedet (Love To Dream swaddle) men hun er så småt begyndt og rulle så hun skal til og sove med armene ude hvilket gør mig meget nervøs for at hun hele tiden kommer til og vække sig selv da hun altid skal rode rundt med sine hænder og lege med ting :)

Vores soveværelse er mørkt og har en smule White noise på da vi bor i lejlighed og hun vågner meget nemt af larm.

Tusind tak for din tid og hjælp! Det er virkelig værdsat!!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce