Brev:
Afviser flaske og vågner mange gange om natten

Kære Helen.
Vi har haft store udfordringer med søvn og spisning helt siden vores søn blev født.
Han er ca 5 måneder og 1 uge nu.
Jeg ønsker primært råd omkring maden, men du får lidt ekstra oplysninger med, da jeg ikke ved, hvad der er relevant.
Han har på intet tidspunkt sovet de antal timer, som jeg kan læse mig frem til, at babyer på hans alder burde, og har konsekvent sovet ca 2-3 timer mindre.
Han er næsten fra start blevet ammet og herefter fået supplement med flaske. De første uger fik han det meste af sit behov dækket af modermælkserstatning, men da han blev 8 uger begyndte han at afvise flaske. Han gik fra omkring 600 ml om dagen til omkring 300 ml om dagen. Det ændrede ikke på hans trivsel eller hans nattesøvn, så vi antog, at han var blevet mere effektiv ved brystet, og jeg havde fået mere mælk.
Da han blev omkring 16 uger begyndte han at afvise flaske igen. Vi tilbød ham flaske flere gange om dagen i 1,5-2 uger, og til sidst stoppede vi med at tilbyde ham det, da flaskerne bare blev afvist. Samme periode begyndte han at vågne efter 1-2 timers søvn hele natten igennem og ville amme 20-40 minutter pr gang. Om dagen blev han meget irritabel og svær at gøre glad. Det var også vores fornemmelse, at hans ellers så store fine babylår blev mindre og ribbenene mere fremtrædende. Det var altså klart vores indtryk, at han ikke fik nok mad. Det var ekstremt opslidende at være vågen store dele af natten, og at have en baby, der ikke sov så meget og var irritabel hele dagen. Efter det havde stået på i ca 1,5 måned, begyndte han at tage flaske igen (ca 300 ml dagligt), og vi fik nattesøvnen (kun afbrudt af to natlige madseancer) tilbage, vores søn fik sine fine tykke babylår igen og blev mere glad. Det gik nogenlunde i ca 3 uger.
Han er nu begyndt at afvise flasker igen, og amningen er blevet svær om dagen. Han vil kun amme liggende, og kun meget kort tid af gangen og han tømmer ikke brysterne, som han ellers plejer. Flasker afviser han tit. Nogen gange kan jeg få ham til at tage den liggende lige efter amningerne. Andre gange kan jeg få ham til at tage dem siddende, men det er først efter han har ...
... afvist flere gange (det har jeg kun gjort enkelte gange, hvis han har spist meget lidt) - når han så endelig tager den, kan han gerne sluge 100 ml i en køre. Han vågner nu oftere om natten igen. Han tager lidt flaske om natten, men ikke særlig store mængder.
Jeg forsøger virkelig ikke at presse ham til at tage flasken og respektere, når han afviser. Det er bare svært, når jeg ved hvor meget det betyder for familiens trivsel.
Vi er begyndt på mos og grød for ca 4 uger siden. Han bliver pt tilbudt det én gang om dagen og spiser alt mellem nogle enkelte skefulde til 3/4 deciliter. Han virker meget interesseret i vores mad.
Han bliver tilbudt bryst og flaske med ca 2-2,5 timers mellemrum, som det er nu, fordi han hurtigt bliver i dårligt humør efter en amning, og jeg fornemmer, at det er sulten, der gør det.
Om dagen tilbyder jeg ham bryst og flaske i sengen, samme sted han får mad om natten. Der er nedrullede gardiner og ro omkring os.
Hvis det har nogen betydning, så har jeg brystimplantater, og tænker at det måske er årsagen til, at jeg aldrig rigtig har haft nok mælk. Har fået ham undersøgt, og han har et lidt kort tungebånd og en lidt høj gane. Tungebåndet er ikke noget, de vil gøre noget ved. Han mister nogle gange vacuum om flasken. Det har aldrig gjort ondt at amme ham.
Han er 70 cm og vejer 8,4 kg, hvilket jeg tænker er en fin vægt og følger hans kurve. Under hans flaskestrejke fra de 16 uger stagnerede hans vægt lidt. Det er vores opfattelse, at han har “indhentet” sin vægtkurve i den periode han igen har taget flaske.
Selvom han har været mere glad i de perioder, han har fået flaske, så kræver han generelt en del underholdning. Han er meget godt med motorisk, og er enormt opmærksom på alt hvad der foregår omkring ham, og god til at holde fokus. Han har været mange gange til kiropraktor og osteopat pga låsninger og spændinger i nakken. Låsningerne skulle være væk nu.
Har du nogen gode råd til at få amning og flaske til at fungere? Jeg er nervøs for, at han kommer til at udvikle en spisevægring, og jeg frygter de søvnløse nætter med lange amninger vender tilbage.
De bedste hilsner
Den trætte mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder







