Annonce

Annonce

Brev:

Den mad ...


17. august 2020

Alder:
9 mdr.

Den mad ...

Kære Helen

Vores datter er nu 9 mdr, og som du ved af mine tidligere spørgsmål, har det med mad aldrig været let for os.

Jeg ved simpelthen ikke hvad vi skal gøre, eller om der overhovedet er mere vi kan prøve! Jeg er SÅ ked af at vores pige ikke spiser, og jeg er reelt bange for hendes vækst i øjeblikket. Sidst hun blev vejet sagde vægten 7,7 kg - hun var faldet på hendes vækstkurve. Det er ca. 2 uger siden.

Det handler ikke om at hun ikke kan spise, for det sker engang imellem at der er en dag hvor hun spiser rigtig godt og har en helt igennem god dag. Men langt de fleste dage bliver hun sur/ked under måltidet.

De sidste par dage har hun bare tygget alt mad i smadder for herefter at spytte det ud igen. Kun en bestemt madvare spises med glæde uanset tid på døgnet, og det er ost i alle afskygninger.

Nogle dage, er hendes mad over en hel dag en halv vindrue, en ostehaps og 2 tsk grød og lidt sutten på en agurkestav. Det er jo alt for lidt, og jeg tror ikke det er fordi hun ikke er sulten, for nogle gange bliver hun pylret og gentager mam mam mam. Jeg bliver så inderligt ked af det når hun direkte beder om mad, men afviser eller spytter alt hvad hun får tilbudt ud.

Min mælkeproduktion er faldet markant efter jeg startede på arbejde igen, og hun får derfor heller ikke meget den vej længere. Vi supplerer med lidt kold mme i kop til måltiderne, hvilket hun nogle gange drikker med glæde.

Hun ammes inden vi putter kl 18.30-19.00 samt 1-2 gange yderligere i løbet af aften/nat - men der er ikke meget mælk tilbage kan jeg mærke. Hun tømmer meget hurtigt begge bryster.

Hun får tilbudt mange små måltider om dagen, 5-6 gange pr dag og spiser som regel en ganske lille smule, eks 2 skefulde grød eller 2 små stykker brød med smør. Men de sidste par dage bliver alt som sagt bare tygget og ...


Annonce

... spyttet ud igen.

Den ene dag kan hun være helt vild med en ting og guffe det i sig, for dagen efter at slikke på det og kaste det væk, eller tygge og spytte ud. Eks nægter hun konsekvent jordbær, som ellers i lang tid var en stor favorit.

Hun får eks tilbudt følgende på en dag:

6.30 - grød (spiser 1-2 tsk fulde)
8.30 - bolle med smør og frugt (spiser som regel smøret og 1-2 små stykker brød og måske 2 blåbær e.l
11.30 - rugbrød med pålæg, kogte grøntsager, rester fra aftensmad eller andet - spiser måske 2 små stykker Rugbrød og lidt grønt + halv kop mælk
13.00 - lidt frugt og en majssnack + lidt mælk i kop
15.30 - bolle med smør og ost + frugt, evt lidt klemmepose grød m. Frugt (spiser som regel lidt frugt og osten fra bollen og en halv klemmepose).
17.30 - aftensmad (vores mad) - spiser måske 3-4 pastaskruer og lidt grønt, måske 1-2 mundfulde kød.
Tilbydes græd bagefter græd og spiser måske 1-3 tsk
18.30 puttes hun og ammes

Så hun har jo rig mulighed for at spise, men gør det bare ikke.

Jeg ved ikke engang hvad jeg vil med dette brev, bare lufte mine frustrationer måske.
Synes vi gør alt for at hygge til måltiderne, lade hende spise selv, vise at vi spiser det samme osv.
Vi har tilbudt forskelligt, vi har tilbudt en ting - det gør ingen forskel.

Som sagt er jeg bekymret for hendes vækst. Jeg bilder i hvert fald mig selv ind at hendes kinder og elastikker er blevet mindre når jeg ser billeder af hende der er 2 mdr gamle.

Jeg har aftalt med egen sundhedsplejerske at hun skal vejes igen om 1-2 uger hvis hun ikke snart begynder at spise.
Men hvad så? Vi kan jo ikke tvinge maden i hende.

Nogle dage tigger hun mig om bryst, men langt fra alle. Jeg er på bar bund om hvad det handler om og ville bare ønske jeg kunne gøre noget for hende.

Med venlig hilsen
en fortvivlet mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce