Brev:
Putning til natten - 14 mdr.

Hej Helen.
Vi har allerede et nyt spørgsmål, i tråd med vores seneste spørgsmål.
Vi har siden dit seneste svar, givet vores søn en enkelt middagslur istedet for to lurer. Det er gået over alt forventning. Han er glad og klar på at lege hele formiddagen. Han er nem at putte til lur kl 12 (sover på 5-10 min). Han sover for det meste 1,5 time (har enkelte gange sovet mere). Sover 11-12,5 time om natten, nu hvor vi ikke vækker ham om morgenen. Så på dage med 11 timers søvn og 1,5 times lur kommer han lidt i underskud. Men det mærkes ikke på ham eller hans gode humør.
Når han vågner kl 13.30, har vi ønsket at putte ham kl 18.45-19, hvor han jo så er vågen i 5,5 time ca. Vi havde håbet det kunne betyde han var mere ...
... træt (som vi skrev om med dig), og putning derfor kunne gå nemmere. Men dette tager stadig 1 time til 1,5. Jeg har forsøgt at forlade soveværelset, men han kalder med det samme jeg går. Jeg har forsøgt at ligge mig med lukkede øjne, men så står han også og kalder. Han blir ked af det, hvis jeg ikke reagerer på at han kalder. Han går frem og tilbage i sengen, selvom hans øjne næsten falder i indimellem. Som om han ikke har lyst til at give slip, selvom han er meget træt.
Jeg har overvejet at lade ham være endnu længere oppe (om han simpelthen ikke er træt nok?), men lyder det fornuftigt for en baby på 14 mdr med en vågentid på fx 6 timer? Eller er det “bare” putningen som driller os?
Glæder os til at høre dine tanker.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor




