Annonce

Annonce

Brev:

Nyfødt og amning


2. august 2020

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Nyfødt og amning

Kære Helen

Jeg har en nyfødt dreng på 8 dage, han sover naturligt meget og formentlig endnu mere da han har lidt gulsot og anæmi.

Mit spørgsmål går på amning. Han er vågen 30-60 min ad gangen, nogle gange vågner han kun for at spise og sover så videre.

Når han vågner så ammer jeg ham fra det ene bryst indtil han falder i søvn efter ca 10 min. Så vækker jeg ham oftest ved at skifte ble, skifte tøj osv. og så ammer jeg ham igen med det samme fra samme bryst, for at han kan få det sidste fede mælk med. Han virker ofte sulten her efter skift af ble, så jeg tror han falder i søvn ved første amning af ‘anstrengelse’ og ikke af mæthed.

Hvis han så er vågen en halv times tid hvor vi har gid kontakt og taler og nusser, evt. skifter ble igen, så ...


Annonce

... lægger jeg ham tit til at sove ved at tilbyde det andet bryst. Og den rutine fungerer egentlig godt og han holder sig mæt længe. Ofte 3,5-4 timer. Men det er også 3 amninger på måske 45 min.

Er det ikke lidt voldsomt? Kan jeg gøre det lettere for mig selv? Har bare læst at du anbefaler samme bryst 2 gange for at de får det tømt, men samtidig at man tilbyder begge bryster? Jeg vil jo gerne at han får rigeligt med mælk i forhold til hans gulsot så han kan skylle affaldsstofferne ud. Og jeg er mere til at han spiser effektivt og sover godt efterfølgende. I forhold til klat spiseri og hyppige opvågninger pga sult.

Når han vågner næste gang kører vi samme rutine men starter med det bryst først som jeg lige ammede kort med til sidst.

Med venlig hilsen
M.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak igen for dine altid gode råd!! Herhjemme er du "Hende net-fidusen med de gode råd", som min mand kalder dig med stor veneration - hehe ;)

Hilsen familien fra Frederiksberg


Annonce