Brev:
Nyfødt og amning

Kære Helen
Jeg har en nyfødt dreng på 8 dage, han sover naturligt meget og formentlig endnu mere da han har lidt gulsot og anæmi.
Mit spørgsmål går på amning. Han er vågen 30-60 min ad gangen, nogle gange vågner han kun for at spise og sover så videre.
Når han vågner så ammer jeg ham fra det ene bryst indtil han falder i søvn efter ca 10 min. Så vækker jeg ham oftest ved at skifte ble, skifte tøj osv. og så ammer jeg ham igen med det samme fra samme bryst, for at han kan få det sidste fede mælk med. Han virker ofte sulten her efter skift af ble, så jeg tror han falder i søvn ved første amning af ‘anstrengelse’ og ikke af mæthed.
Hvis han så er vågen en halv times tid hvor vi har gid kontakt og taler og nusser, evt. skifter ble igen, så ...
... lægger jeg ham tit til at sove ved at tilbyde det andet bryst. Og den rutine fungerer egentlig godt og han holder sig mæt længe. Ofte 3,5-4 timer. Men det er også 3 amninger på måske 45 min.
Er det ikke lidt voldsomt? Kan jeg gøre det lettere for mig selv? Har bare læst at du anbefaler samme bryst 2 gange for at de får det tømt, men samtidig at man tilbyder begge bryster? Jeg vil jo gerne at han får rigeligt med mælk i forhold til hans gulsot så han kan skylle affaldsstofferne ud. Og jeg er mere til at han spiser effektivt og sover godt efterfølgende. I forhold til klat spiseri og hyppige opvågninger pga sult.
Når han vågner næste gang kører vi samme rutine men starter med det bryst først som jeg lige ammede kort med til sidst.
Med venlig hilsen
M.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.
