Annonce

Annonce

Brev:

Konstant afføring i bleen


26. juli 2020

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Konstant afføring i bleen

Hej Helen.

Min søn på knap 7 uger har konstant en smule afføring i bleen og deraf meget rød numse.

Hans historie er således; han var indlagt den første uge af hans levetid til antibiotika behandling 3 gange dagligt i en uge grundet han pådrog sig en infektion under fødsel (GBS). Da jeg var indlagt med ham skiftede jeg (naturligvis) hans ble hele tiden grundet AB. Men nu så længe efter er afføringsmønsteret det samme. Han har i løbet af en dag1-2 hele fulde bleer og mange vandladning. Generelt i fin trivsel. Er udelukkende ammebarn og tager på som han skal. (Dog fik han MME i sonde de første 3 dage af hans levetid grundet han var for svækket til andet). Han får Lactocare dråber dagligt (de d-dråber med mælkesyrebakterier i).

Men tilbage til bleerne. Han ...


Annonce

... har konstant hvad jeg ville kalde en prut i bleen. Jeg skrifter ham omtrent 12-20 gange i døgnet. En time hvor han er vågen kan jeg skifte ham 2-3-4 gange Og absolut størstedelen af disse bleer er en lille prut. Den røde numse er enormt svær at holde nede fordi jeg skifter konstant. Har fået alverdens råd til rød numse, men det giver ikke virkelig mening når man hele tiden tørrer og skifter for der er intet der ligesom får lov at virke. Jeg bruger dog Olivy, nogle gange Inotyl, andre gange zink salve fra änglemark. Andre gange intet for tænker den numse også skal have lidt fred. Derudover lufttørrer jeg ham alt hvad jeg kan.

Hvad tænker du- bør jeg holde mig fra nogle fødevarer? Er det normalt med så mange 'prutbleer'? Hvornår skulle det helst blive bedre?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce