Annonce

Annonce

Svar: Babymad - 4 mdr.


21. juli 2020

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære R.

Tak for dit fine korte og præcise spørgsmål :)

Når baby begynder med skemad i 4-5 månders alderen, så er det ofte en god idé at starte med grød, grøntsagsmos og frugtmos. I Danmark anbefaler vi ofte at starte med grød, men man kan også starte med grøntsagsmos.

Når du laver grød, så er det en god idé at variere mellem forskellige grødtyper som f.eks. majs, hirse og boghvede. Du kan også give risgrød og quinoagrød, men disse to grødtyper bør ikke gives dagligt.

Hvis du laver grøden af mel f.eks. majsmel eller boghvedemel, så vil grøden blive cremet og blød i konsistensen. Derefter kan du gå over til at bruge flager f.eks. hirseflager, hvilket vil gøre grøden lidt mere fnugget, og stille og roligt kan du så begynde med lidt havregrød og øllebrød.

Når du laver grøntsagsmos, så er det en god ide at begynde med kartoffelmos i starten. Du kan bruge kartoffelmos som basis og så tilsætte forskellige kogte, mosede grøntsager. Du kan f.eks. lave mos af gulerod, blomkål, broccoli, squash, pastinak, persillerod og ærter. Grøntsagsmosen bør også være cremet i konsistensen. Hvis dine børn virker til at blive "forkvalmede" af kartoffelmos, så brug f.eks. gulerod som basis og tilsæt lidt kartoffel eller andre kogte grøntsager til dette, og lad på den måde guleroden fylde mest i starten :)

Giv ikke spinat, rødbede, fennikel og selleri ...


Annonce

... før efter 6 måneders alderen.

Husk at i hjemmelavet grød og grøntsagsmos skal der tilsættes fedtstof og modermælkserstatning. Brug den erstatning, som dine børn plejer at få :) Det er vigtigt, at du varierer mellem forskellige typer af fedt, så børnene får forskellige slags smør og smørbare produkter, men også får forskellige typer af olie. Brug f.eks. vindruekerneolie, rapsolie eller olivenolie.

Frugtmos gives i starten som topping på en grød eller gives som et lille mellemmåltid/dessert efter lidt grøntsagsmos. Det er ofte en god idé at start med at koge lidt æble eller pæremos, men du kan også give frisk frugt som moset banan. Du kan også give lidt melon eller forskellige former for bær - du kan lave en bærmos af f.eks. frosne jordbær.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du kan også vælge at købe færdiglavede grødprodukter og frugtmos/bærmos på f.eks. glas. her skal du vælge produkter, som passer til barnets alder, det vil sige, hvor der står "fra 4 mdr" på pakken eller glasset.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre og vil også anbefale dig meget min bog "Helens bog om Børn & Mad". I den finder du opskrifter og guides igennem måned for måned, og du kan slå fødevarer op, hvis du er i tvivl om hvad dine børn må få, hvornår og hvordan :) Vær opmærksom på at få fat i nyeste udgave (3. udgave, 2. opl. 2019).

Rigtig meget held og lykke - og fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce