Brev:
Bange for der sker mit barn noget

Hej Helen.
Jeg lider af OCD og det er blevet tricket efter fødslen af nr 2.
Jeg går hele tiden og er så bange for, der skal ske ham noget. Og bebrejder mig selv de mindste ting, hvis der er noget, der går bare lidt 'galt' (jeg skal igang med forløb for dette igen).
Det er faktisk kommet så vidt,at ingen udover mig selv (og indimellem far) får lov at holde og at jeg ikke rigtig tør sove af frygt for, der skal ske mit barn noget, mens jeg tillader mig selv at sove. Derfor har jeg sat alarm til hver 2,5 time, men vågner ofte indimellem.
Min søn sover i fars side af dobbeltsengen (far er rykket ud). Nu er ...
... der desværre sket det, at jeg faldt i søvn i nat uden at få sat min alarm og jeg vågner ved, at min søn ligger og fægter og jeg ser, at min dyne er halvt over hans hovede. Jeg har så dårlig samvittighed og føler mig så uansvarlig, særligt fordi jeg passer så sindssyg meget på hele tiden, så det gør så ondt på mig, at det kunne ske.
Han var ikke blå, da jeg tog ham op - men kan han have fået iltmangel af sådan en episode?? Jeg kan slet ikke huske, hvornår vi sidst var oppe og hvor længe han potentielt kan have haft dynen over hovedet.
Beklager hvis mit spørgsmål er dumt.
Hilsen
den enormt bekymrede mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...
10. oktober 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Vi ønsker at vores søn på 6 uger, som jeg ammer, på sigt skal...
3. oktober 2026 | Opdragelse | 1 mdr.
Hej Helen Jeg vil høre dine tanker omkring at ligge selv som lille barn....
23. september 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
Viden om børn:
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Udmalkning af modermælk
Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:
1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to









