Annonce

Annonce

Svar: Væskebehov pige næsten 7 mdr.


16. juli 2020

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Carina

Tak for dit brev og fine beskrivelse af din datter og spørgsmål omkring hendes behov for væske - og mad :)

Det lyder som den rette beslutning for jer at give flaske. Din datter trives rigtig fint med flasken og det fungerer godt for jer begge. Det er rigtig dejligt. Samtidig ved du jo præcist, hvor meget væske hun indtager, og det er også med til at give lidt ro :)

I takt med at hendes indtag af skemåltider øges og hun til sine måltider bliver bedre til at drikke vand af kop, så vil antallet af flasker naturligt blive nedsat. Det betyder, at de fleste børn i 6 måneders alderen vil trives med 6 flasker i døgnet, men i 7 måneders alderen skrues ned til 4 flasker - og i stedet tilbydes hun så lidt større mellemmåltider.

Jeg vil derfor sende dig to dagsplaner - en for 6 måneder og en for 7 måneder, så du kan se, hvordan rytmen skrues sammen nu og fremadrettet. Så du sikrer hende både skemad og væske nok :) Dagsplanerne er lavet ud fra dine angivne tider.

En plan for 6 måneder:

Tidlig morgen 04/05: Flaske og sover videre

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden og lidt frugtmos, vand af kop.

Tilbydes en lille flaske og puttes til formiddagslur ca 9.30

Frokost 11.30: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres med brødskorper, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur - måske kl 13-13.30 - det afhænger af, hvor lang formiddagsluren er.

Eftermiddag 15.30-16: Frisk blød frugt i hånden, frugtmos og vand af kop. Tilbydes også ofte stadig en lille flaske eftermiddag...

Powernapper evt. eller den begynder at blive sprunget over.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med brødskorper, en kartoffelbåd fra ovnen eller lignende i hånden at gumle på selv. Vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca 19.30

Sen aften 23-24: Drømmeflaske og begynder herefter at kunne sove uden mælk til næste morgen tidlig. Det vil sige ca 5 timer uden mælk...

--------------------
Og en plan for et barn på 7 måneder, vil så se således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske og sover videre

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden og lidt frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur - og skal IKKE have flaske først. Mellemmåltidet erstatter flasken her.

Frokost 11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med brødskorper, agurk, kogte grøntsagsbuketter, en kartoffelbåd fra ovnen (rester fra aftensmaden) eller lignende i hånden at gumle på selv. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur - tidspunktet afhænger af, hvor lang formiddagsluren er.

Eftermiddag 15.30-16: Flerkornsgrød med frugtmos som topping, frisk blød frugt i hånden, og vand af kop.

Flaske eftermiddag springes over, mellemmåltidet erstatter flasken her og mange børn vil i denne alder også begynde at springe powernappen over her. Det afhænger dog af, hvor tidligt de sover dagen igennem.

Aften 18: Udgangspunktet er nu mere og mere jeres mad, kød, ...


Annonce

... fisk, kartofler, grøntsager, ris.. mad med mere og mere bid og struktur. Der skal stadig være mos, som gives på ske, men der skal også være mad i hånden, som hun selv sidder og gumler på. Det kan være kogte grøntsagsbuketter, en kartoffelbåd eller lignende. Vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca. 19.30-20. Tidspunktet afhænger af, hvornår hun er stået op af sin middagslur og hvorvidt hun har sovet 2 eller 3 lure dagligt.

Sen aften 23-24: Drømmeflaske og begynder herefter at kunne sove uden mælk til næste morgen tidlig. Det vil sige 5-6 timer uden mælk... f.eks. fra 23.30 til 05...

Som du kan se, så skal du altså nu igang med skemad flere gange dagligt, fortsat give vand af kop (tudkop er fint) og supplere med mad i hånden. Rytmen er lavet sådan, at hun får skemad, når hun vågner - og flaske før hun skal sove. Og når hun bliver 7 måneder, så skal mellemmåltiderne formiddag og eftermiddag erstatte flaskerne her, så hun får 4 flasker i døgnet. Hun vil ofte drikke mellem 150-200 ml mme af hver flaske. Ofte er flaskerne aften og sen aften størst.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hendes udregnede væskebehov er 110 ml pr. kg, så hvis hun vejer 8 kg, så er hendes væskebehov 880 ml. Det vil ofte være dækket fint via de 4 flasker og derudover via vand af kop. Der vil naturligt også indgå mælk i hendes grød og mos. Og i forhold til væskebehov, så skal du naturligvis også altid se på hendes bleer. Det er vigtigt, at hun stadig har tunge tissebleer og at hendes urin er klar og ikke gul og koncentreret :) Hvis du synes, at hun virker itl at mangle væske, så skal hun naturligt tilbydes mere vand af kop, også som tørstslukker imellem måltiderne, ligesom hun også gerne må få tilbudt en ekstra flaske. Hvis det er varmt, så kan hendes væskebehov naturligt være højere :)

Hendes mad er også fordelt sådan, at hun får grød to gange dagligt - morgen og eftermiddag - og grøntsagsmos to gange dagligt - frokost og aften. Det er godt at variere mellem både grød og grøntsager, og i sin grøntsagsmos skal hun også tilbydes kød og fisk. Jeg anbefaler, at I giver hende grøntsager om aftenen i stedet for grød, så hun naturligt får mad, der tager udgangspunkt i jeres mad og på den måde naturligt lærer at spise familiemad, så I spiser sammen :)

Mængden af skemad er forskelligt fra barn til barn. Nogle børn spiser små portioner dvs ¾-1 dl. af gangen suppleret med mad i hånden, andre børn spiser let portioner af 2 dl. Det er vigtigt, at du finder balancen mellem skemad og mælk. Det betyder, at det er bedre, at hun spiser f.eks. 1 dl. mos til frokost og så efterfølgende tager imod sin flaske før middagsluren, end at hun spiser 2 dl. mos og afviser flasken eller ikke drikker nok.

Det vil ofte også være sådan, at der går lidt tid imellem at hun tilbydes skemad og flaske, så hun har mulighed for at fordøje begge dele, og har plads til begge dele i maven:)

Jeg håber, at ovenstående hjælper dig videre, og jeg vil også anbefale dig meget at læse min bog "Helens bog om børn og mad". Vær opmærksom på at få fat i nyeste udgave (3. udgave, 2. oplag, 2019).

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce