Annonce

Annonce

Brev:

Uden ble og underbukser


16. juli 2020

Kategori:
Alder:
3 år, 11 mdr.

Uden ble og underbukser

Kære Helen,

Lillebror er blevet super dygtig til at gå på toilettet og være uden ble. Han har slet ikke ble på om dagen længere (altså hjemme og fordi vi har ferie). Hvis han har ble på, tisser han bare i bleen, og netop der opstår problemet. For han synes åbenbart, at underbukser føles som ble, og derfor tisser han i bukserne, når han har underbukser på inden under sine bukser eller shorts.

Hvis han har bar numse under bukser eller shorts, er tissemanden ikke beskyttet på samme måde som med ble og underbukser, og derfor husker han at sige til, når han skal tisse. Han går tilmed selv ud på toilettet, løfter brættet, tisser og skyller selv ud. Og når han er ude i haven, hiver han selv bukserne ned og tisser i hækken.

Han sover selvfølgelig med ble, og det synes han er dejligt.

I går var vi på tur og kørte langt (Knuthenborg), og her havde han ble på på den ...


Annonce

... første del af turen (cirka 2 timer). Da vi kom frem, tog vi bleen af (der var en god portion tis i), og herefter var han uden ble resten af dagen. Både i bilen og ude på tur. Han sov endda en lille lur i sin klapvogn, og her var han også uden ble. Og han tissede, inden vi kørte hjem og kom på toilettet, så snart vi var hjemme igen – uden problemer. Og uden underbukser 😊

Hvad synes du, vi skal gøre? Fortsætte uden underbukser eller øve at have underbukser på? Umiddelbart tænker jeg at droppe underbukserne hele sommerferien (vi har to uger tilbage) og så prøve med underbukser igen, når han skal tilbage i børnehaven.
Men, han forbinder helt tydeligt underbukserne med fiasko, fordi han jo kommer til at tisse i dem. Så han skriger og græder, hver gang vi vil give ham dem på.

Vi glæder os til at høre, hvad du tænker.
Rigtig god sommer 😊

Kærlig hilsen
L

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce