Annonce

Annonce

Svar: Tid til 2. måltid?


7. juli 2020

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Det lyder som om, at du godt kan indføre skemad om aftenen nu. Din dreng har været igang med grød til frokost i 2.5 uge, han spiser ca. ½-1 dl. af gangen, han drikker fint med mælk, og maven fungerer - og han er tydeligt interesseret, når du spiser. Jeg tænker, det vil være godt at forsøge.

Da du giver ham grød til frokost, vil det være rigtig godt at tilbyde ham lidt grøntsagsmos om aftenen. Start igen gerne med små smagsprøver og øg ham så gradvist til han kan spise ¾-1 dl. Læg hele tiden mærke til, hvordan maven fungerer.

Start f.eks. med lidt kartoffelmos og bland lidt forskelligt i mosen f.eks. gulerod, blomkål. broccoli, så du bruger kartoffelmosen som basis og gradvist vænner ham til de andre grøntsager. Hvis han bedre kan lide det lidt søde, eller måske virker til at synes at kartoffelmos bliver lidt for voldsomt, så kan du også starte med at bruge en gulerodsmos som basis og så tilsætte lidt kartofler, blomkål eller broccoli til dette.

Det er bedre at du giver ham ¾ dl. grød eller mos to gange dagligt, end at du giver ham 1.5 dl. grød eller mos på en gang. Sammen med grød og mos bør han tilbydes vand af kop og derudover skal han stadig have sine ca. 7 flasker i døgnet. Lige nu kommer skemaden ud over hans vanlige indtag af mælk.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske og sover lidt videre

Vågner og dagen begynder stille og roligt

Formiddag 09-09.30: Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Tilbydes som nu lidt grød, evt. med lidt frugtmos som topping for variation og variere også gerne mellem de forskellige grødtyper f.eks. majsgrød, hirsegrød, boghvedegrød, quinoagrød. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur - måske kl 13 - det afhænger af, hvor lang formiddagsluren ...


Annonce

... er og hvad tid han er puttet til den...

Eftermiddag 16-17: Flaske

Sover dagens 3. lur

Aften 18: Tilbydes lidt grøntsagsmos, start med små mængder og øg gradvist. Brug f.eks. kartoffel, gulerod, blomkål, broccoli, squash i starten. Vand af kop.

Flaske og puttes til natten .. måske kl ca. 20, det kan dog også sagtens være senere, det afhænger helt af, hvornår hans lure i løbet af dagen ligger, og hvor lange de er.

Sen aften 23-24: Drømmeflaske


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Nat 03: Har sandsynligvis stadig behov for flaske midt nat.

Jeg er ikke helt klar over, hvordan jeres drengs rytme er lige nu, så mine forslag til tidspunkter kan naturligvis være helt anderledes, end det I oplever. Det er dog godt med grød til frokost og mos til aften, og flasken gives ca. hver 3-4 time og altid i forbindelse med, at han skal sove.

Nogle børn har dog også en rytme, hvor de i denne alder går sent i seng, og hvis han først sover kl 22 og derfor får flaske på dette tidspunkt, så vil han naturligt ikke skulle have flaske igen mellem 23-24, men vil så måske have behov for flasken omkring kl 01-02... Der er også nogle børn som stille og roligt begynder at sove deres længste søvnstræk om aftenen, det vil sige, at de f.eks. får flaske kl 20, sover til 01/02, hvor de så får flaske igen, sover videre til 06, hvor de atter tilbydes flaske - og en sådan rytme er naturligt også helt okay.

Jeg håber dog at min dagsplan hjælper lidt videre på vej, og dejligt at det går så godt med skemaden :)

Jeg vil anbefale dig min bog "Helens bog om børn & mad". I den finder du dagsplaner, opskrifter og guides igennem måned for måned. Du kan også slå fødevarer op, hvis du er i tvivl om, hvad han må få, hvornår, og hvordan det skal gives. Vær opmærksom på at få fat i nyeste udgave (3. udgave. 2 oplag 2019).

Fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ufrivillig natlig vandladning

Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.

1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.

2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for nogen rigtig gode svar! Det er rart at kunne søge råd herinde og se man ikke er den eneste i verden med problemer.

Mor til pige på 6 måneder


Annonce