Brev:
Baby med søvnangst?

Kære Helen
Vi har en baby på 6½ måned, som altid har haft svært ved at sove (siden han var 3 uger gammel), og som altid har ligget et par timer under det minimum anbefalede mht. søvnmængde per døgn.
Pt. sover han cirka 9 timer om natten og 3 timer om dagen.
Problemet er, at han de sidste 2 måneder har vågnet hver halve til hele time om natten, og græder voldsomt og ustoppeligt, hvis man ikke ligger ham ved brystet eller vugger ham op og ned i armene. Med det samme man stopper med at vugge ham, begynder han at græde voldsomt igen; og fjerner man brystvorten fra hans mund, før han sover, begynder han at græde voldsomt igen.
Ved aftenstid har vi forsøgt med putteritualer, synge, fortælle historier, berolige med hånd på brystkasse eller mave, bare være i rummet eller at gå ud og ind (hvis han begynder at græde meget) - men lige lidt hjælper det - der skal ...
... bryst eller vuggen til.
Derudover virker han nærmest nogle gange panisk, når han kommer ind i soveværelset, eller hvis der bliver mørkt/mørkere i et rum.
Når han vågner om natten, har vi forsøgt at berolige ham ved at tale blidt til ham, eller ligge en hånd på ham og nusse ham, men det virker ikke til at gøre ham tryg nok, og gråden fortsætter.
Det virker jo som om, at han nærmest har søvnangst og har virkelig mange dårlige associationer med at sove (udover at kunne ligge ved et bryst uafbrudt hele natten).
Vi er trætte med pga. alle de natlige opvågninger, og han virker meget overtræt
og irritabel efter kl. 17.
Vi har forsøgt at putte ham alt imellem kl 18 og 23, men har som regel størst succes ved 22-tiden (men stadig med voldsom gråd).
Har du nogle gode råd til, hvordan man forbedre søvn i sådan et tilfælde?
Venlige hilsner
en træt familie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.
De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!
Tak fra drengens forældre







