Annonce

Annonce

Brev:

2 årig strid


4. juli 2020

Kategori:
Alder:
2 år, 1 mdr.

2 årig strid

Hej Helen.

Vores datter der lige er fyldt 2 er i de seneste måneder begyndt at være ekstrem hysterisk og vel det man kalder meget strid.
Hun kan blive fuldstændig hysterisk og vil intet om det så er en bagatel at tage en støvle på, skifte en ble, tage en simpel bluse på. Det ender nogen gange med vi nærmest skal 2 mand til at tage tøj på hende.

Dertil er der også maden hun begynder at smide med både i hjemmet og også i vuggestuen har vi fået at vide. Hun sidder virkelig tester os og sidder og kaster med maden og smiler bare. Os forældres sikringer står virkelig på prøve, når vi en hel dag skal omgåes hende med de anfald hun får i stor stil og så afsluttende med hun sidder og smider med maden. Dertil syntes vi heller ikke hun spiser ret meget og det kan også frustrerer. Om det så er meget børnevenlige retter, så tager hun måske 3 pasta skruer, intet kød overhovedet og så en håndfuld grøntsager ...


Annonce

... og så vil hun ned fra bordet

Det er virkelig svær at bevare overskuddet når det kan være nærmest hele dage det står på, hvor alting hun ikke lige får efter sin smag, så bliver der skreget/græt. Nogen gange falder vi måske endda lidt i fælden at vi begynde at bøje os, da man bare ikke orker kampen igen og andre gange kommer stædigheden op i os at det ikke kan passe det er en 2 årig der skal bestemme.

Inderst inde er vi rigtig frustreret og kede af det, da vi jo vil hende det bedste. Hun har dog selvfølgelig også mange perioder hvor hun er en glad pige, med fuld af aktivitet og har allerede et rigtig godt sprog.

Vi ved der ikke findes noget gyldent pædagoisk trick der stopper hysteriet og gråd, men hvordan skal vi forholde os.

Som når hun sidder og kaster med maden og bare griner af os når vi hæver stemmen
Når det er hun ikke vil de simple ting som hav en bluse eller ble på.

Hilsen os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce