Annonce

Annonce

Brev:

Aftenro og hidsighed


23. maj 2020

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Aftenro og hidsighed

Kære Helen,

Jeg skrev for nogen tid siden og fik rigtig gode og brugbare svar. Nu har min kæreste og jeg igen brug for din assistance ift. vores søn, Lasse.

1. Lasse er meget energisk - han er konstant i bevægelse, når han er vågen. Det er jo dejligt. Vores problem er, at han har enormt svært ved at finde ro om aftnen, når han skal sove. Det er som om, at han skal rode rundt og igennem en større skrigetur, før at han til sidst vælter omkuld af træthed. Vi følger de gængse råd med at gøre det kedeligt, lader ham krutte af i sengen, synger osv. Han er tydeligt træt, men som ...


Annonce

... sagt kan han ikke finde ro.
Hvad gør vi bedst her?

2. Når Lasse er frustreret, skriger han. Han virker meget hidsig, eller viljestærk for nu at tænke det mere positivt. Vi tænker, om vi på en eller anden måde kan hjælpe ham ift. hans hidsighed? Så han "vælger en anden bane" eller strategi? Vi forsøger at tale roligt og berolige, aflede ham, sætte ord på hans følelser med ham osv. Men vi tænker, hvad gør vi bedst for at hjælpe ham til at blive mere rolig, så han vælger noget, der er rarere end hidsighed og skrigeture?

På forhånd stor tak :)

De bedste hilsner
Lasses mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce