Brev:
Afbrudt søvn pige 4,5 måned

Kære Helen,
Vi har talt om søvn før, og vi har forsøgt at implementere dine råd.
Vi prøvede at putte vores datter, lige inden hun sov, men hver gang vågnede hun og græd. Vi insisterede og tog hende op når hun græd og lagde hende så igen. Det lykkedes os at få hende til at falde i søvn, men efter nogle dage, var hendes søvn blevet endnu mere afbrudt, så vi stoppede igen.
Vi har endnu ikke prøvet at give hende flasken liggende i sengen, da vores læge siger det ikke er en god ide, da hun har refluks. Men det kan vi måske godt alligevel?
Vi har prøvet at hæve madrassen lidt, så hendes hoved kommer op, men når hun roder rundt, så bøjer hun sit hoved fuldstændig bagover i en vinkel på 90 grader. Jeg havde fornemmelsen af, at hun ikke kunne rette sig op igen på det hævede hovedgærde, så nu har jeg sænket det igen. Vi er der nu, hvor vi vugger hende i søvn og lægger hende når hun sover. Hun vågner (strækker sig i alt fald) altid når vi lægger hende, men vi kan som regel få hende til at døse hen med det samme, enten ved at give sutten eller sige shy shyy mens vi holder på hendes arme og hoved.
Til trods, så vågner hun hver ...
... halve/hele time hele natten, mellem ca 20.30 og 6.00. Enten fordi hun spjætter, taber sutten, ligger i en dårlig position, hvad ved jeg. Hun vågner altid grædende. Hun kan godt sove uden sutten, da hun ofte gør det i vores arme, og også først på aftnen, hvor hun sover bedst. Om dagen sover hun i viklen, eller i vores arme, da hun ikke har villet ligge i sin barnevogn overhovedet. De sidste par dage er det dog lykkes mig at få hende til at sove op til 1,5 time. Som regel kun 30min.
Før i tiden elskede hun at ligge i barnevognen, men det er gået ned ad bakke de sidste 1,5 måned. Da hun var mindre svøbte vi hende, men vi stoppede da hun simpelthen får det så varmt, og sveder så madrassen er helt våd. Det gør hun stadig nogle gange, da vi lige nu er i sydfrankrig, og det kan være svært at få temperaturen i værelset ned under 21 grader om natten. Hun sover i en lille sovepose til babyer.
Håber du kan hjælpe os lidt på vej igen, da vi er ved at være desperate. Måske skal vi bare implementere de samme råd igen? Min kusine foreslog at vi kunne "køre kroppen træt" med øvelser og massage inden sengetid. Kunne det hjælpe?
De bedste hilsner,
Carina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.
Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser.
Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus.
Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder









