Brev:
Vågentid og søvn

Kære Helen.
Tak for en super god brevkasse, jeg har haft stor glæde af.
Jeg er mor til en dreng på nu 3 mdr. Han ammes fuldt og følger sin vækstkurve. Han vejer pt. 6,8 kg og er 63 cm.
Jeg har købt og læst din bog om søvn, og vil prøve at følge søvnhjulet, men problemet er, at min søn højst kan være vågen 1,5 time pt. før end han bliver træt. Hvis jeg prøver at holde ham vågen længere tid, bliver det ikke en god ekstra vågentid. Han bliver pylret, vil ingenting og græder.
Pt. ser han døgnrytme nogenlunde sådan ud:
07.00: vågner
08.30-10.30: første lur
10.30-12.00: vågentid
12.00-14.00: anden lur
14.00-15.30: vågentid
15.30-16.15: tredje lur
16.15-17.45: vågentid
17.45-18.30: fjerde lur
18.30-20.00: vågen og puttes derefter
Det tager nogle gange lang tid at putte ...
... ham - måske fordi han puttes for tidligt? - men han bliver som sagt pylret, træt og irritabel efter 1,5 time, hvorfor han puttes der.
Er det unormalt, at han ikke kan være længere vågen? Og at jeg derved ikke kan få ham ind i søvnhjulets struktur? Hvorfor skal jeg forvente at han kan være længere tid vågen?
Jeg har prøvet at tale med min SP om det, men hun siger ikke så meget til det.
Derudover sover min søn meget uroligt om natten (vender og drejer sig, slår hovedet fra side til side med lukkede øjne samt vækker sig selv med sine arme (tror det er falderefleksen), men græder ikke). Vi har prøvet at svøbe ham, men det virker ikke længere så godt og han virker irriteret af det. Er det normalt med så meget uro? Er der noget, man kan gøre eller vil det gå væk af sig selv?
Bedste hilsner
Liv
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









