Brev:
Vågentid og søvn

Kære Helen.
Tak for en super god brevkasse, jeg har haft stor glæde af.
Jeg er mor til en dreng på nu 3 mdr. Han ammes fuldt og følger sin vækstkurve. Han vejer pt. 6,8 kg og er 63 cm.
Jeg har købt og læst din bog om søvn, og vil prøve at følge søvnhjulet, men problemet er, at min søn højst kan være vågen 1,5 time pt. før end han bliver træt. Hvis jeg prøver at holde ham vågen længere tid, bliver det ikke en god ekstra vågentid. Han bliver pylret, vil ingenting og græder.
Pt. ser han døgnrytme nogenlunde sådan ud:
07.00: vågner
08.30-10.30: første lur
10.30-12.00: vågentid
12.00-14.00: anden lur
14.00-15.30: vågentid
15.30-16.15: tredje lur
16.15-17.45: vågentid
17.45-18.30: fjerde lur
18.30-20.00: vågen og puttes derefter
Det tager nogle gange lang tid at putte ...
... ham - måske fordi han puttes for tidligt? - men han bliver som sagt pylret, træt og irritabel efter 1,5 time, hvorfor han puttes der.
Er det unormalt, at han ikke kan være længere vågen? Og at jeg derved ikke kan få ham ind i søvnhjulets struktur? Hvorfor skal jeg forvente at han kan være længere tid vågen?
Jeg har prøvet at tale med min SP om det, men hun siger ikke så meget til det.
Derudover sover min søn meget uroligt om natten (vender og drejer sig, slår hovedet fra side til side med lukkede øjne samt vækker sig selv med sine arme (tror det er falderefleksen), men græder ikke). Vi har prøvet at svøbe ham, men det virker ikke længere så godt og han virker irriteret af det. Er det normalt med så meget uro? Er der noget, man kan gøre eller vil det gå væk af sig selv?
Bedste hilsner
Liv
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
Viden om børn:
Børneeksem
Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.
Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...
Svangerskab
Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.
Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




