Brev:
Vågentid og søvn

Kære Helen.
Tak for en super god brevkasse, jeg har haft stor glæde af.
Jeg er mor til en dreng på nu 3 mdr. Han ammes fuldt og følger sin vækstkurve. Han vejer pt. 6,8 kg og er 63 cm.
Jeg har købt og læst din bog om søvn, og vil prøve at følge søvnhjulet, men problemet er, at min søn højst kan være vågen 1,5 time pt. før end han bliver træt. Hvis jeg prøver at holde ham vågen længere tid, bliver det ikke en god ekstra vågentid. Han bliver pylret, vil ingenting og græder.
Pt. ser han døgnrytme nogenlunde sådan ud:
07.00: vågner
08.30-10.30: første lur
10.30-12.00: vågentid
12.00-14.00: anden lur
14.00-15.30: vågentid
15.30-16.15: tredje lur
16.15-17.45: vågentid
17.45-18.30: fjerde lur
18.30-20.00: vågen og puttes derefter
Det tager nogle gange lang tid at putte ...
... ham - måske fordi han puttes for tidligt? - men han bliver som sagt pylret, træt og irritabel efter 1,5 time, hvorfor han puttes der.
Er det unormalt, at han ikke kan være længere vågen? Og at jeg derved ikke kan få ham ind i søvnhjulets struktur? Hvorfor skal jeg forvente at han kan være længere tid vågen?
Jeg har prøvet at tale med min SP om det, men hun siger ikke så meget til det.
Derudover sover min søn meget uroligt om natten (vender og drejer sig, slår hovedet fra side til side med lukkede øjne samt vækker sig selv med sine arme (tror det er falderefleksen), men græder ikke). Vi har prøvet at svøbe ham, men det virker ikke længere så godt og han virker irriteret af det. Er det normalt med så meget uro? Er der noget, man kan gøre eller vil det gå væk af sig selv?
Bedste hilsner
Liv
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.
Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.
Så tusind tak for din hjælp!
Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder






