Annonce

Annonce

Brev:

Svær at putte - dårlige nætter


4. maj 2020

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Svær at putte - dårlige nætter

Hej Helen.

Jeg synes snart vi har prøvet alt - derfor vælger jeg at spørge dig herinde.

Min mand og jeg har en skøn datter på nu 16 måneder.

Hun er en glad og super trivelig pige, som altid har været meget nem at være i nærheden af.

Hun går til daglig i dagpleje sammen med 9 andre børn. Hun er nem at aflevere - ingen gråd, generthed eller andet hvor man tænker det er træls at aflevere.
Hun trives i dagplejen, spiser godt, leger fint med de andre børn og den hyppigste kommentar vi får omkring hende er at hun altid er så glad og smilende et barn, der bare hviler i sig selv i alle situationer i løbet af dagen.

DOG ligger luren i dagplejen kun på omkring 1-1,5 time om dagen.

Herhjemme oplever vi også en altid glad pige der spiser godt, leger godt og trives godt.
Hun er opfindsom og lærenem.

Hun lærte at gå samme dag hun blev 15 måneder og hun elsker at trisse rundt i hele huset.

Her kommer dilemmaet;
Aftenputningen tager en evighed og hun vågner mange gange om natten.

Om aftenen kører vi samme ritual.
-Aftensmad
-hygge på puslebordet hvor hun får creme på kroppen og nattøj på
-tandbørstning
-godnat til den forælder der ikke putter
-ind i sengen med en flaske

Hun sover i tremmeseng ved siden af vores seng, da ...


Annonce

... hun på ingen måde kan acceptere sit eget værelse (vi har prøvet over flere omgange, men hun nægter). Vi har det fint med at have hende i soveværelset - det kommer på et tidspunkt at hun er klar til at komme på eget værelse.

Når hun har fået flasken starter cirkusset. Hun farer rundt i sengen, pylrer, sparker, klapper og er alt andet end klar på at falde i søvn. Aftenputningen tager somme tider 1,5-2 timer... Det skal den ikke og jeg kan som mor ikke acceptere at vi er kommet helt derud..

Om natten vågner hun alt imellem 1-6 gange. Vi har fået lagt natflasken på hylden og tilbyder i stedet for vand når hun ikke falder til ro indenfor rimelig tid.

Om natten er hun egentlig hurtig at få til at sove videre, men kunne vi nu bare snart få lov at sove igennem ville det være et ønskescenarie.

Hun bruger ikke sut og har aldrig gjort det.

Hvad kan vi gøre?

Vi tør næsten ikke tage aftenflasken fra hende da det nærmest er den eneste måde vi kan få hende til at slappe af. Nogle aftener er endt med at vi pakker hende ind i dynen og holder hende fast der, før hun slapper af og falder i søvn (med en masse hidsig gråd vel at mærke).

Hjælp et par trætte forældre der ikke aner hvad vi kan gøre for at gøre aften og nat bedre for os alle sammen.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce