Brev:
Daglige rutiner

Hej Helen.
Jeg har en datter på 7 mdr trives. Hun er en meget glad lille pige, dog også meget temperamentsfuld. Hun kryber og øver sig meget på, at kravle.
Grunden til, at jeg skriver til dig er om vores daglige rutiner. Hun vågner næsten altid ved 6 tiden og er helt vågen og klar på dagen. Så sover hun gerne 1-1,5 time og formiddagen, det samme til middag og så får hun en powernap på omkring 30 min om ...
... eftermiddagen. Så bliver hun puttet ved 20 tiden om aftenen.
Jeg er i tvivl om hvilke måltider hun skal have på hvilke tidspunkter. Håber du kan komme med et forslag i forhold til en dagligrutine. Gerne både sovetider og måltider :)
Hun blev ammet til 6 mdr og derefter gik vi over til mme. Lige nu får hun omkring 5-6 flasker på 140ml om dagen. Hun vågner gerne mellem 3 og 5 gange om natten og vil have mad.
Venlig hilsen
Anna
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




