Annonce

Annonce

Brev:

Covid19 regler og eksponering for sol


24. april 2020

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Covid19 regler og eksponering for sol

Hej.

Min dreng på 13 mdr er startet hos privat pasningsordning. Hun gør det faktisk ret godt. Jeg har dog en bekymring.

De er ude hele dagen, samtlige minutter undtagen når de skiftes.
Til spisning er der etableret et spisebord ude på den sydvendte del af matriklen. Når jeg henter omkring kl 14:30 er det kun lidt over halvdelen af bordet der er dækket af skygge, og resten er badet i fuld sol. Med 4 børn og en voksen (som i øvrigt sidder i skyggen) betyder det at børnene kun delvist sidder i skygge. På resten af matriklen ved sandkasse osv er der heller ingen skygge. Der er heller ikke skygge på 4-Pers klapvognen hun bruger på tur.

Jeg smører ham ...


Annonce

... ind under masser af gråd og protest hvor han gnider hænderne i ansigtet igen og igen, mens jeg febrilsk forsøger at få ham smurt ind igen og håbe noget bliver. Men i dag kan jeg fx se at næsen er svagt rød, og hænderne.

Kan solcreme faktor 50 overhovedet holde risikoen nede når de er SÅ eksponeret, eller får vi en generation hudkræft ud af de yngste, som regeringen har sendt afsted?

Regeringen har sendt dem udenfor men glemt at angive retningslinjer for håndtering af soleksponering.

Jeg døjer selv med solskader selvom jeg har passet på hele tiden, og min søns hud er også af den sarte skandinaviske type, børneeksem, blå øjne, lyst hår osv.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Hjemmefødsel

Lang de fleste kvinder kan selv vælge, om de vil føde hjemme eller på sygehuset. Der er dog visse undtagelser - hvis du venter tvillinger, hvis dit barn vender forkert, eller hvis der er specielle komplikationer, så vil du blive frarådet at gennemføre en hjemmefødsel. Tal derfor altid med din jordemoder og læge om, hvad du godt kunne tænke dig.

Der kan være mange fordele ved at føde hjemme. Du har f.eks. din egen jordemoder, du er på hjemmebane - hun er på besøg, du er mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce