Brev:
Søvn og dagsrytme

Kære Helen
Det er ved at være længe siden, jeg har haft brug for at skrive. Laura er stadig en meget nem pige.
Vi har haft en periode, hvor det har tager længe om at falde i søvn. Her har vi brugt dit råd fra andre breve, med at trække hende - og skubbe tilbage med 15 min af gangen. Vi er nu tilbage ved 19.45 hvor vi går ind og læser, snakker og synger alt i alt ca til 20.10, hvor vi forlader værelset og Laura selv falder i søvn alt imellem 20.15 og 20.25 (de fleste dage) - hvilket vi tænker er fint?
Hun har indtil nu ...
... sovet til ca. 7.00. Men er begyndt at vågne tidligere efter skubbet sengetid? Idag vågnede hun 6.00 - hvor vi blev i sengen, og ca. 20 min senere falder hun i søvn igen.
Hvordan skubber vi sendetiden - uden stå op tiden bliver tidligere?
Vi er samtidig ved at skære ned på middagslur som lå fra 12 - 14.30 til nu 12.00 - 14.00, er dette passende?
Det skal nævnes at Laura kva situationen i Danmark er hjemme pt. Hun er i en stor udvikling sprogmæssigt - taler allerede sætninger med 3 - 4 ord.
Håber du kan give os lidt råd.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
Viden om børn:
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Sidde
De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.
7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.
8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.
Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




