Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og dagsrytme


24. marts 2020

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Søvn og dagsrytme

Kære Helen

Det er ved at være længe siden, jeg har haft brug for at skrive. Laura er stadig en meget nem pige.

Vi har haft en periode, hvor det har tager længe om at falde i søvn. Her har vi brugt dit råd fra andre breve, med at trække hende - og skubbe tilbage med 15 min af gangen. Vi er nu tilbage ved 19.45 hvor vi går ind og læser, snakker og synger alt i alt ca til 20.10, hvor vi forlader værelset og Laura selv falder i søvn alt imellem 20.15 og 20.25 (de fleste dage) - hvilket vi tænker er fint?

Hun har indtil nu ...


Annonce

... sovet til ca. 7.00. Men er begyndt at vågne tidligere efter skubbet sengetid? Idag vågnede hun 6.00 - hvor vi blev i sengen, og ca. 20 min senere falder hun i søvn igen.

Hvordan skubber vi sendetiden - uden stå op tiden bliver tidligere?

Vi er samtidig ved at skære ned på middagslur som lå fra 12 - 14.30 til nu 12.00 - 14.00, er dette passende?

Det skal nævnes at Laura kva situationen i Danmark er hjemme pt. Hun er i en stor udvikling sprogmæssigt - taler allerede sætninger med 3 - 4 ord.

Håber du kan give os lidt råd.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce