Annonce

Annonce

Brev:

Sover sent - 8 mdr.


9. marts 2020

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Sover sent - 8 mdr.

Kære Helen.

Det går nu sådan at min søn sover i sin egen seng, inde i vores soveværelse 👍.
Men han har stadig ikke i sit 8 mdr. gamle liv sovet mere end 3 timer i streg. Derudover sover han først til natten ved 22-23 tiden, og det har han egentlig altid gjort.

Jeg kunne godt tænke mig at du skrev hvordan dagsrytmen gerne skulle se ud for en baby i hans alder.

Han vågner af sig selv ved 7 tiden og virker frisk og udhvilet. Han ønsker ikke at blive ammet her, så vi står op, og så ser dagen ca. sådan her ud.

7-8 tiden, havregrød med frugtmos.
Ved 10-11 tiden, lidt brød og frugtmos
Herefter ammer jeg siddende i soveværelset, og lægger ham til lur, da han godt kan virke træt, men han kvikker tit helt op når han kommer ned i sengen, og virker simpelthen ikke træt. Han står op og griner, rusker i sengen og gnider tænder på kanten. Oftest gir jeg op, og tager ham op igen, hvor han så kan lege og være i fin form.

Ved 12 tiden, frokost. Rugbrødsmos med fisk/kødbolle, brødhapsere samt grøntsagsmos
12.30 ca: ammes lidt, falder i søvn i egen seng med det samme, og sover alt mellem 40 min og 2,5 t.
Lidt frugt når han vågner
Blivet ammet igen inden den sene eftermiddagslur. Den ligger tit først ved 17-18 tiden. Sover 1/2-1 time.
Får aftensmad, og hygger til 22-23 hvor han efter lidt havregrød og amning fra begge bryster, oftest er nem at putte.

Når han vågner i egen seng om natten hvilket han typisk gør efter mellem 50 min. og 2 timer, græder han højt, og jeg er nødt til at tage ham op. Han kan ikke altid trøstes i mine arme, så jeg ammer ham lige kort og lægger ham tilbage inden han sover helt. Som regel finder han selv søvnen, andre gange må jeg ...


Annonce

... amme lidt igen og lægge igen. Han vågner nok mellem 3 og 6 gange hver nat og græder. Men jeg er generelt opmærksom på at han ikke skal falde helt i søvn i mine arme, eller med brystet i munden.

Han spiser rigtig godt gennem hele dagen. Men drikker ikke specielt meget vand selvom han bliver tilbudt det til alle måltider. Det er max 1/2 snapseglas pr. måltid.
De få gange hvor begge lure har ligget tidligere på dagen, eller han kun har fået én lang lur, er han blevet puttet ved 19-20 tiden. Men her er han altid vågnet efter en time eller to, og her har jeg ikke haft succes med at få ham videre i søvnen. I går sov han fra 19-22 hvorefter jeg ikke kunne få ham videre i søvnen, ikke engang med amning, og så var han vågen til 01.30 og vågnede igen kl. 6 og stod op her.

Han har ofte 4 vågne timer mellem lurene, og inden han puttes til nat.
Skal jeg bare acceptere at han ikke sover mere, eller kan vi gøre noget for at ændre lidt på rytmen? Gad jo virkelig godt at han kunne sove ved 20 tiden som søster, og have en nat uden for mange opvågninger.

Når han vågner om natten, kan han ikke beroliges med en hånd eller schyyyy, så jeg tager ham op i armene og trøster, og prøver at lægge ham når han er faldet til ro, men oftest ender det med at han er nødt til at få en tår mælk fra brystet, og så ned i egen seng.

Hvad synes du vi skal gøre? Far er klar til at tage over om natten, hvis det er det der skal til.

Han er også begyndt at sove i barnevognen, så skal jeg prøve at forcere lurene til at ligge lidt tidligere ved at trille ham lidt?

Nøjes med én længere lur pr dag? Han er selvfølgelig nemmere at få til at sove når han er virkelig træt.

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce