Brev:
Amning og Mad - fortsat - 7 mdr.

Kære Helen
Lidt opfølgende spørgsmål på mad tilvænningen for vores lille pige. Vi har fulgt dit skema i 5 uger nu - og hun er godt igang med mad. Hun kæmper dog stadig for at få mere bryst - og er mere pyldret end før, særligt hen på eftermiddagen hvor hun gerne vil ammes:-)
Vores dag ser pt sådan ud:
- kl 8: hun vågner og tilbydes grød med lidt frugt til morgenmad
- ca 10: hun får frugtmos og puttes til 1 lur
- ca 12: vågner og får mad - grøntsagsmos med lidt frugt ovenpå eller tomatsuppe, samt noget at gnave i, brød, agurk eller lignende.
- ca 13.00: ammes
- ca 13.30: puttes til anden lur
- ca 15.30: hun får frugtmos og en bolle at gnaske på
- Ca 17.30: aftensmad med resten af familien
- ca 18.30: Ammes
- ca 19: puttes
- ca 23: Ammes
- Ca 04: Ammes
Jeg er glad for, at vi har fået trappet ned for amningen og op for maden, men savner også lidt min altid glade baby der bare fik bryst når hun ville :-) når jeg gerne vil sidde og nusse med hende og kramme tæt, bliver det tit ikke så hyggeligt som før, fordi hun så vil amme og ikke må:-) Så det er nemmest for mig at gøre når hun lige har ammet:-)
Om en måned skal jeg ...
... starte på arbejde og min mand overtager barslen, og overfor ham er hun lidt mindre pyldret om eftermiddagen, nok fordi hun ved, at der ikke er noget at komme efter:-)
Spørgsmål:
- Hvad tænker du om dagsrytmen, er der noget der bør justeres?
- Der er stadig meget hun ikke vil spise, fx bondebrød, rugbrød, ren grøntsagsmos (uden frugt ovenpå), grød om morgenen osv. Hun vil helst have frugtmos, frugt/grøntsagsmos kombineret, kartoffelbåde, tomatsuppe, banan og agurk at sidde i hånden med. Hvad tænker du om det?
- Nætterne går ok, hun accepterer sutten de gange hun vågner - men typisk omkring kl 3-4 bliver hun meget insisterende på bryst og græder, så man skal op og gå med hende. Nogle gange er jeg oppe en times tid der. Det er naturligt lidt hårdt i længden, så har rykket den sidste amning frem til kl 4 - og efter der sover hun typisk igennem helt uden opvågninger til kl 8. Er det ok med kl 4?
- Det virker lidt som om hun frem til kl 4 vågner og spørger “er det nu?”... så det får mig til at tænke, om det er bedre slet ikke at amme efter kl 23. Hvad tror du - og hvornår er hun i giver fald klar til det?
Ser frem til at høre fra dig.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Graviditet
Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.
Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.
Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







