Brev:
Sover om dagen, vågen om aftenen

Kære Helen.
Vil høre om du har et godt råd (igen) til vores lille dreng, som er meget god til at sove om dagen, men stadig er vågen hele aftenen. For en måneds tid siden fik vi ret nemt afviklet den sene powernap, men nu sover han så i stedet bare to meget lange lure og går fortsat først i seng sammen med os ved 22-tiden. Ofte vækker jeg ham fra dagens anden lur ved 17.30 tiden. Vi har også forsøgt at vække ham om morgenen 7.30, som du foreslog og så sov han bare 4 timer i stedet for 3 til formiddagsluren. Hans dag ser typisk sådan ud:
Vågner ved 8-tiden. Kan godt sove til 8.30-8.45, hvis man ligger sammen med ham, men jeg forsøger at det ikke bliver senere end 8. Får morgenmad, leg osv.
Ammes og puttes til formiddagslur efter 2 timer (amning udgår snart, da jeg starter på arbejde og far har barsel om halvanden uge). Sover 3 timer de fleste dage.
Får frokost ved 13-tiden. ...
... Leg mv.
Får mellemmåltid ved 15-tiden.
Ammes og puttes til eftermiddagslur ved 15.30-16.tiden. Den lur ligger således ret sent. Sover her halvanden til to timer. Jeg vækker ham, hvis han stadig sover 17.30.
Han er efter den sidste lur vågen i cirka 4,5 time inden han sover til natten og det er så ofte klokken 22.
Vi savner lidt voksentid og når jeg starter på arbejde, vil jeg gerne kunne arbejde lidt om aftenen for at have mere tid med ham om eftermiddagen.
Vil du anbefale at vi vækker, så han ikke sover 3 timer ved første lur eller at vi vækker ham 16.30 ved anden lur? Normalt er jeg ikke så glad for at vække børn. Storebror har altid sovet for lidt og haft travlt med alt andet end at sove.
Det kan også være at det hele ændrer sig af sig selv, når jeg starter på arbejde og far har barsel om halvanden uge.
Om to måneder starter han i vuggestue.
Mange hilsner
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Opkast - baby og børn
Der er forskel på at gylpe og på at kaste op. Gylp kommer stille efter et måltid, hvor opkast er mere voldsomt og i større mængder. Hvis barnet kaster op, vil det ofte også være uroligt og utilpas. Hvis barnet kun kaster op en enkelt gang, er der ikke grund til bekymring.
Opkastning hænger ofte sammen med, at barnet fejler noget andet og måske også har feber. Barnet vil ofte have ondt i maven, virke slap og træt, vil måske vægre sig mod at spise. Sammen med opkastning kommer...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder







