Annonce

Annonce

Brev:

Mad og nattesøvn


10. februar 2020

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Mad og nattesøvn

Kære Helen

Jeg har en aktiv og dejlig lille dreng der lige er blevet 6 måneder, men som desværre også er noget af en natteravn. Vi har de sidste måneder haft en dagsplan, der meget godt matcher det du beskriver i din bog om mad. Men natten er en helt anden sag.

Min egen SP har ikke været til megen hjælp, og mener det er motorikken der er på spil. Det tror jeg, for så vidt hun har ret i. Han er meget motorisk dygtig og vildt aktiv dagen igennem og derfor virker han også MEGET sulten og spiser godt af grød og mos. Det er helt sikkert, det der påvirker hans nattesøvn, og er skyld i MANGE opvågninger ,og gør at han ammer 3-4 gange om natten (enkelte nætter lidt mere).

Nu står jeg i den situation, at han har haft astmatisk bronkitis og derfor haft svært ved at blive ammet. Han kunne simpelthen ikke få luft, når han blev lagt til. Og det kombineret med, at alt omkring ham er spændende, når han ammes (selv i et mørkt rum), har fået min mælkeproduktion til næsten at gå i stå. Derfor har jeg om ved aftenputning og sen aften suppleret med en flaske. Udover det har jeg så ammet 2-3 gange om natten med lidt større held end om dagen. Nu er han dog begyndt, at ville amme hver anden time efter sin sidste flaske. Jeg fornemmer, han er sulten men at der skal arbejdes for meget for mælken, og han derfor falder i søvn uden at være blevet mæt. Og så vågner han igen 2 timer senere.

Hans plan for dagen ser pt nogenlunde således ud (han sov normalt til ca 7, nu hedder det oftere 5.30, el. 6.00, nogle dage tidligere).

5.30 el. 6.00: ...


Annonce

... vågner
6.45: havregrød
Ca. 8.00: ammes og puttes (han bliver som regel meget vred v. amningen) – sover 1,5-2 timer
11: grøntsagsmos
12.30: ammes og puttes
15.00: frugtmos og ammes
(Mellem sidste og lur og aftenputning vil jeg egentlig gerne have ham til at tage en powernap, men den har han ikke gidet de sidste 3-4 uger. Dvs han er dødtræt allerede 17.30 men forsøger at holde ham til 18.30)
17:00: aftensmad
(har overvejet om han skal have noget godnatgrød? Han er en meget sulten dreng).
18.30: flaske og puttes
21.30: flaske (selv på en flaske holder han ikke mere end 3 timer)
00.30: ammes
2.30: Ammes
4.30: ammes (nogle gange vil han ikke sove efter denne amning)
5.30 el. 6.00 Vågner

Jeg ved godt han ammes for meget, men han græder helt utrøsteligt, hvis han ikke får mad. Desuden vågner han ca. hver time og skal hjælpes til at sove videre. Jeg forsøger altid med sut, hånd på brystet og let vuggen inden jeg giver ham mad. Det virker sjældent. Har også tilbudt ham vand, det virker kortvarigt.

Da jeg er alene med ham, kan far ikke tager over om natten. Jeg har simpelthen brug for input til, hvordan jeg får skabt en bedre natterutine, og hvordan jeg skærer amnnigerne fra. Pt overvejer at stoppe amningen i og med det er en kamp, og sjældent en særlig rar stund for nogen af os.

Han sover som udgangspunkt i egen seng ind til tidlig morgen. Dog mens han har været syg eller i andre perioder med ekstra dårlig søvn, har han sovet hos mig, da han sov bedre der. Det har ikke ændret noget ifht amning og opvågninger.

Venlig hilsen
Lene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Pusleplads til baby

Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.

- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.

- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce