Brev:
Amning og mad - 6.5 mdr.
Kære Helen.
Vi har en skøn pige på 6,5 mdr. Hun er meget nysgerrig på mad men får ikke rigtig noget ned - smager på det i munden og så ryger det meste ud igen. Elsker at sutte på en agurkstang eller lignende. Vi startede med at introducere hende for mad ved 5-mdr alderen, og de seneste to uger har vi “trænet” det dagligt.
Grunden til at jeg skriver, er at hun den seneste måned har sat natamningen gevaldigt op, så hun nu ammer en gang i timen. Jeg fornemmer, at det er fordi hun er mere sulten - og fordi hun er meget nysgerrig om dagen og tit kigger rundt mens hun ammer og slipper brystet:)
Som vi skrev sammen om for 3 år siden, fuldammede min store dreng til han var 9 mdr - ...
... og jeg fik det kun vendt ved at følge din kyndige vejledning:)
Vores pige virker markant mere interesseret i mad, end han var - så en mulighed er jo at give det noget mere tid og lade hende lære at spise mad i eget tempo, inden jeg ændrer noget ved amningen. Men på den anden side - jeg synes ikke det er optimalt at amme hver time, men gør det gerne, hvis det er bedst for min datter. Jeg har også svært ved at holde min egen vægt, når jeg fuldammer efter 6 mdr (er relativt spinkel af natur). Desuden starter jeg job om 2 mdr.
Kan du hjælpe med hvad jeg gør bedst herfra ift både mad og amning?
Vil allerhelst bare gøre hvad der er bedst for min datter:-)
Mange hilsner herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.