Brev:
Småtspisende baby - 6 mdr.

Kære Helen
Tak for nogle altid gode og fyldestgørende svar. De er en stor hjælp :-)
Denne gang drejer mit spørgsmål sig om maden. Jeg ved ikke, om jeg griber det rigtigt an.
Min datter fylder i dag 6 måneder, og har fået fast føde siden hun var 5 måneder. Hun tilbydes nu 3 måltider dagligt, morgen, frokost og aften, og jeg har forsøgt mig med lidt blød frugt (mango) i hånden og ærte-puffers i hånden uden for måltiderne, dog uden at disse er reelle måltider, som mætter hende.
Hun får enten majs-/hirsegrød med frugtmos til morgenmad (ikke noget i hånden her) eller havregrød med frugt, til frokost får hun fx købemos med grøntsager/kartofler, couscous og kylling samt agurk eller ristet rugbrød i hånden. Det samme til aften, hvor vi også lader hende smage på fx humus (det elsker hun), kartofler, sovs osv. Men selve mosen har vi ikke varieret meget endnu. De gange, vi har forsøg, har hun spist endnu mindre.
Hun er meget interesseret i at spise selv, og vil gerne selv sidde med skeen. Det mad, hun får i hånden, smager og ...
... spiser hun med velbehag, så hun er ikke sart mht. nye smage, og hun er meget dygtig mundmotorisk.
Jeg tilbyder hende mellem 1/2-3/4 dl og hun spiser sjældent helt op og bliver hurtigt sulten efter mælk herefter, hvor hun spiser samme mængde, som hvis hun ikke havde fået mad. Bør jeg tilsætte MME til købemosen også?
Hun får mad, når hun vågner og MME herefter samt inden sine lure. Hun sover upåklageligt om dagen, og lidt mere svingende om natten, hvor hun ofte skal beroliges af en sjat mælk for at sove videre.
Hun har altid været småtspisende og spiser ikke mere end cirka 125 ml MME per måltid. I hendes sidste vågne timer inden sengetid spiser hun dog totalt 3-400 ml + mad. I alt spiser hun vel 7-800 ml i hendes vågne timer og cirka 200 ml om natten fordelt på 2-4 flasker.
Vi står op mellem 6.30 og 7, og alt efter dagens energiniveau og vågnetidspunkt sover hun 2-3 lure. I alt 3,5-4,5 timer om dagen. Hun puttes mellem 20 og 20.30.
Har du et forslag til, hvordan jeg får hende til at spise mere og mere sammenhængende?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Æg
Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.
I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.
Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




