Annonce

Annonce

Brev:

Spiser om natten - Ikke om dagen!


16. januar 2020

Alder:
11 mdr.

Spiser om natten - Ikke om dagen!

Hej Helen,

Tak for alle dine tidligere gode råd, vores nuværende emmer lidt ud i samme problematik med en småspiser herhjemme, men nu tro jeg vi har gjort noget forkert som er endt ud i hun kun spiser om natten og ikke om dagen..

Nå men vores datter er 11,5 mdr., lige startet i vuggestue, og er en livlig og glad tøs :)
Hun har aldrig været den store spiser, og vi har kæmpet en del med det. Hun blev flaskebarn da hun var 4 mdr. af mange årsager, men af den grund ved vi jo hvor meget hun får.

Hun har aldrig spist en større flaske end 135ml, det er simpelthen ikke muligt at få i hende, så derfor får hun i en alder af 11,5 mdr. stadig 3 flasker i døgnet. De flasker ligger alle kl. 19.30 (putning) 23.00 drømmeflaske, og så en flaske ved 3.00 tiden.

Grunden til hun får de tre flasker er at hun jo skal have 400 ml i døgnet, og det kan vi kun gøre ved at give hende de 3 stk. Grunden til de ligger om natten er fordi hun vågner og er sulten.

Det der er sket nu, er dog at hun pludselig ikke vil spise om dagen, hun spiser ingen morgenmad pt. (evt. 4 havrefras der er opløste) ingen frokost i vuggerne, og begynder evt. først at få lidt ad hen på eftermiddagen (stadig meget lidt) og så aftenmad.

Og nu er det at det slår mig om vi har, måske har vænnet hende til at man spiser om natten? Ergo om dagen vil ...


Annonce

... hun intet have?

I vuggestuen vil de gerne give hende en flaske hvis hun ikke vil spiser, men vi vil jo egentlig gerne trappe ned med de flasker. Er det løsningen at vi tager én flaske fra hende (drømmeflasken) og istedet evt. tilbyder vand og så fjerne endnu en flaske om en halv måned hvor hun kan begynde at få komælk i stedet? Skal vi fjerne evt. drømmeflasken og natflasken nu? Så bibeholde putningsflasken) (aftensgrød har aldrig været mulig da hun ikke spiser grød)

Du kan godt høre vi er virkelig i tænkeboks og mistænker os selv for at have gjort forkert:(

Ved godt at start i vuggestue også kan have en indvirkning også på manglende appetit, men det er startet lang tid før. Hun har fået 5 tænder i løbet af 2 mdr, det kunne selvfølge være noget der spillede ind, men det virker ikke som om det har generet hende meget.

Hun er super glad og frisk selvom hun ikke får mad om dagen og i vuggeren – Og hun trives fint!

Hun er 11,5 vejer 9100 kg og var ved fødslen 3100kg – Og følger sin egen kurve, men er 80cm, så der er ikke så meget ekstra af hende ;)

En lille detalje - Vores datter har aldrig rigtig gidet grød eller ville have skemad, så hun spiser alt med fingrene, og det er hun god til. Hun får dog altid tilbud noget med ske eller gaffel.

Håber sådan du kan hjælpe os.

Kærlig hilsen
fra os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Strækmærker

Under graviditeten oplever mange kvinder at de får strækmærker i takt med at maven vokser.

Har man først fået strækmærker forsvinder de ikke igen, men de bliver som regel næsten usynlige indtil en næste graviditet.

Mærkerne skyldes bristninger i underhuden. De kommer både fordi at maven vokser, men også fordi der sker nogle hormonelle forandringer. De kommer ofte på maven, lårene, brysterne, ballerne og/eller armene, og i starten ses de ofte som rosa eller blålige...

Læs mere i Babylex

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce