Brev:
Vedr. ændring af søvnrytme

Hej Helen,
Nu ser jeg mig nødsaget til at få hjælp udefra.
Vores datter på snart 1,5 år har i et år stået meget tidligt op om morgenen. Her snakker vi ml. kl. 4-5 - oftest 4:30 (med undtagelse af korte perioder), og vi kan ikke bryde spiralen. Vi er ved at være godt trætte, og det er også synd for hende, da hun simpelthen ikke er udhvilet, når hun vågner.
Vi har aldrig været overgået helt til én lur, da hun simpelthen bliver umulig allerede kl. 7-8, når hun vågner så tidligt. De få dage hun er vågnet ved 6-tiden, har det lykkedes os og vuggestuen med nød og næppe at holde hende til middag. Det er noget tid siden nu.
Jeg føler, at vi har prøvet alt, men det er som om, hun har et indre ur.
Hun falder i søvn i hendes egen seng på eget værelse ca. kl. 19. Vi har i lang tid kunnet lægge hende og gå, men nu brokker hun sig, så snart vi er ude af døren. Så vi skal sidde ved hendes side, hvilket er ok, da hun lægger sig til og sover indenfor fem minutter.
Vi har nogle aftener en masse opvågninger ca. hvert 40. minut de første timer, hvor vi skal ind og lægge hende ned. I løbet af natten plejer hun at komme ind i vores seng, så vi er fri for at rende frem og tilbage, hvis hun vågner flere gange, og fordi det nogle gange har givet held ift. at sove længere om morgenen, men ikke mere. Det kan tælles på to hænder, hvor mange gange hun har sovet helt igennem.
Vi har prøvet følgende for at få hende til at sove længere:
Sove på eget værelse
Sove i vores seng
Sove i egen seng i ...
... vores soveværelse
Sove på madras ved siden af hende på hendes værelse
Komme tidligere i seng
Komme senere i seng
En lur
To lure
Ligge klar til at “redde” opvågningen
Intet har altså effekt.
Hun får altid noget mad inden sengetid for at sikre, at det ikke er sult, hun vågner af.
Hun har været 40-minutters barn, siden hun var fem måneder, men har oftest lært at sove over den første opvågning om dagen. Dog vågner hun efter 1 time og 20 minutter og vil op fra lur, uanset hvor træt, hun er - og om hun sover én eller to gange.
Hun er med på alle parametre ift. udvikling og har et helt fantastisk sprog, så hun trives altså med undtagelse af søvnen.
Årsagen til, jeg skriver er, at vi er udkørte. Det begynder at gå udover, at jeg har svært ved at overskue at passe mit arbejde, fordi jeg er så udkørt, selvom jeg går tidligt i seng.
Derudover er det synd for vores datter, der på ingen måde er udhvilet om morgenen og er nødt til at sove to gange fortsat. Hun går derfor også glip af en masse i vuggestuen, da hun som den eneste sover modsat alle andre.
Hendes rytme ser således ud pt.:
Står op ml. kl. 4-5
Morgenlur fra ca. 8:15-9:30
Middagslur fra 13-14:15
I seng kl. 19.
Hun er grydeklar oftest allerede 17:30, selvom hun har fået to lure.
Som sagt sover hun ikke længere til middag, hvis hun kun får en lur.
Har du en idé til, hvordan vi kan ændre hendes døgnrytme, så hun står op ved 6-tiden, er udhvilet og desuden kan klare én lur?
Venlig hilsen
En frustreret mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.
Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
Viden om børn:
Tilstoppet tårekanal
Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.
Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.
Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






