Annonce

Annonce

Brev:

Vedr. ændring af søvnrytme


16. januar 2020

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Vedr. ændring af søvnrytme

Hej Helen,

Nu ser jeg mig nødsaget til at få hjælp udefra.

Vores datter på snart 1,5 år har i et år stået meget tidligt op om morgenen. Her snakker vi ml. kl. 4-5 - oftest 4:30 (med undtagelse af korte perioder), og vi kan ikke bryde spiralen. Vi er ved at være godt trætte, og det er også synd for hende, da hun simpelthen ikke er udhvilet, når hun vågner.

Vi har aldrig været overgået helt til én lur, da hun simpelthen bliver umulig allerede kl. 7-8, når hun vågner så tidligt. De få dage hun er vågnet ved 6-tiden, har det lykkedes os og vuggestuen med nød og næppe at holde hende til middag. Det er noget tid siden nu.

Jeg føler, at vi har prøvet alt, men det er som om, hun har et indre ur.

Hun falder i søvn i hendes egen seng på eget værelse ca. kl. 19. Vi har i lang tid kunnet lægge hende og gå, men nu brokker hun sig, så snart vi er ude af døren. Så vi skal sidde ved hendes side, hvilket er ok, da hun lægger sig til og sover indenfor fem minutter.

Vi har nogle aftener en masse opvågninger ca. hvert 40. minut de første timer, hvor vi skal ind og lægge hende ned. I løbet af natten plejer hun at komme ind i vores seng, så vi er fri for at rende frem og tilbage, hvis hun vågner flere gange, og fordi det nogle gange har givet held ift. at sove længere om morgenen, men ikke mere. Det kan tælles på to hænder, hvor mange gange hun har sovet helt igennem.

Vi har prøvet følgende for at få hende til at sove længere:
Sove på eget værelse
Sove i vores seng
Sove i egen seng i ...


Annonce

... vores soveværelse
Sove på madras ved siden af hende på hendes værelse
Komme tidligere i seng
Komme senere i seng
En lur
To lure
Ligge klar til at “redde” opvågningen

Intet har altså effekt.

Hun får altid noget mad inden sengetid for at sikre, at det ikke er sult, hun vågner af.

Hun har været 40-minutters barn, siden hun var fem måneder, men har oftest lært at sove over den første opvågning om dagen. Dog vågner hun efter 1 time og 20 minutter og vil op fra lur, uanset hvor træt, hun er - og om hun sover én eller to gange.

Hun er med på alle parametre ift. udvikling og har et helt fantastisk sprog, så hun trives altså med undtagelse af søvnen.

Årsagen til, jeg skriver er, at vi er udkørte. Det begynder at gå udover, at jeg har svært ved at overskue at passe mit arbejde, fordi jeg er så udkørt, selvom jeg går tidligt i seng.
Derudover er det synd for vores datter, der på ingen måde er udhvilet om morgenen og er nødt til at sove to gange fortsat. Hun går derfor også glip af en masse i vuggestuen, da hun som den eneste sover modsat alle andre.

Hendes rytme ser således ud pt.:
Står op ml. kl. 4-5
Morgenlur fra ca. 8:15-9:30
Middagslur fra 13-14:15
I seng kl. 19.

Hun er grydeklar oftest allerede 17:30, selvom hun har fået to lure.
Som sagt sover hun ikke længere til middag, hvis hun kun får en lur.

Har du en idé til, hvordan vi kan ændre hendes døgnrytme, så hun står op ved 6-tiden, er udhvilet og desuden kan klare én lur?

Venlig hilsen
En frustreret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex

Proprioceptive sans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Den proprioceptive sans kaldes også muskel-ledsansen, stillingssansen og den kinæstetiske/bevægelsessans. Denne sans er kroppens evne til at opfatte bevægelse, muskelkraft, kropsstilling, og det sker ved hjælp af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce