Brev:
3 lure dagligt, hvor længe?

Hej Helen.
Hvor længe kan jeg forvente, at de små har brug for 3 lure om dagen.. lige nu er den sidste lur 17-17.30.
De er siden vi blev udskrevet fra sgh blevet svøbt i dyne når de skal sove. Pga logistiske udfordringer har de desuden sovet i deres lifte om natten. Nu pga deres størrelser, er det blevet en udfordring at holde dem svøbt i dynen og de får snart svært ved at være i liften.
Nu flytter vi og planen er at de snarligt skal sove i tremmesenge med dynen over sig istedet for svøbt. Har ...
... øvet flere gange at de ikke skal svøbes når de skal sove - det kan de slet ikke finde ro i og jeg har måttet opgive.
Når vi er flyttet skal de også i dagslurerne - når vi ikke er ude at gå sove i soveposer i hver deres store barnevogn uden lift. Måske når vi får indført soveposerne - der er noget løsere end en svøbt dyne - kan afhjælpe deres behov for at blive svøbt til nat.
Men har du forslag til hvordan jeg går fra svøbt i lift til at ligge frit i tremmeseng..???
Med venlig hilsen
Tvillingemor..
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




