Annonce

Annonce

Brev:

Spørgsmål ang. søvn


12. januar 2020

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Spørgsmål ang. søvn

Kære Helen.

Mange tak for dit svar og råd ang. Es brystafvænning - det virkede, og han er nu afvænnet så fint, selvom han stadig savner det lidt.

Det har også hjulpet på Es søvn i den forstand, at han ikke længere vågner mange gange om natten og synes, han skal spise. Dog er han begyndt at vågne fast kl. 4.30, og efter mange dage på den måde er jeg godt træt, og det bliver han jo også.

Jeg begynder ofte at lægge ham omkring kl. 19, og så sover han omkring kl. 20. Når han så vågner der ved 4.30-tiden, forsøger jeg selvfølgelig at vende ham om på siden og få ham til at falde i søvn igen. Men han rejser sig op igen og igen og græder.

Forskellige 'modeller' har jeg nu prøvet af nogle gange:

1) Jeg bliver ved med at putte ham/vugge ham, til han falder i søvn igen, men der går minimum 1.5 timer, før det sker, og så er det tit alligevel tid til, at jeg/vi skal op og tænke på vuggestue, arbejde osv. Det er derfor ikke så holdbar en løsning.

2) Han virker sulten. Jeg har forsøgt at give ham en banan, og den gufler han lynhurtigt, men det får ham ikke til at falde i søvn. ...


Annonce

... Derefter står jeg op med ham, og han spiser en stor portion havregrød. Jeg overvejer derfor, om det handler om, at han er sulten.

Han er siden brystafvænningen begyndt at spise bedre - større og flere ordentlige måltider. Jeg har derfor forsøgt at sørge for at give ham en god portion aftensmad og måske en ekstra banan, lidt grød eller andet, så hans mave burde være mæt i mange timer.

Jeg vil blive meget taknemmelig, hvis du kan komme med nogle forslag til, hvordan jeg kan få ham til at sove igennem til kl. 6. Som det er nu, bliver han jo utroligt træt i løbet af morgenen/formiddagen, og enten bliver han lagt til en lille kort lur, eller han bliver overtræt og får ikke en ordentlig frokost, inden han bliver lagt til middagslur, og så er han træt og pjevset hele dagen.

Det gør det svært at planlægge noget samt at 'time' tingene ordentligt, og det gør det også svært for ham i vuggestuen, hvor han pt. er mere tryghedssøgende end normalt (det kan selvfølgelig også hænge sammen med brystafvænning) - men gode forslag modtages med glæde!

På forhånd tak.

Med venlig hilsen
Julia

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.

Vuggestue og opdragelse.

Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...

Læs hele brevet og Helens svar


1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce