Brev:
Tid til egen seng?

Kære Helen.
Jeg håber, du har haft et godt nytår :)
Jeg overvejer, at forsøge, at få min søn på næsten 6 måneder (om 10 dage) til at sove i sin egen seng på sit eget værelse.
Indtil nu har han sovet første og længste stræk i sin barnevogn, og sidste stræk i sengen hos mig. Men efter han har lært at rulle om på maven, så tænker jeg, at det er ved at være tid for en rigtig tremmeseng, som jo alligevel blot står og venter på ham.
Men er han stadig for lille til, at sove på eget værelse? Bør man have baby alarm på, eller er det nok med åbne døre (jeg sover meget let, og har altid ...
... gjort det). Tremmesengen kan med nød og næppe stå ved siden af vores seng, hvis dette er bedre. Jeg synes, at have læst et sted, at risikoen for vuggedød aftager betydeligt netop omkring de 6 måneder. Ved du noget om det?
En anden ting; Bør man have sengerand på eller ej? Vi har en fin og tyk en, men på et førstehjælpskursus for babyer, blev vi frarådet brugen af sengerande. I mange andre lande benyttes det jo heller ikke. Ville en senge ‘slange’ være et bedre alternativ. Du ved, de der lange pølser, man også kan lægge rundt i kanten på tremmesengen.
På forhånd tak og god dag :)
Hilsen mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




