Annonce

Annonce

Brev:

1 årig med lille appetit


15. juli 2005

Alder:
1 mdr.

1 årig med lille appetit

Hej Helen

Vores datter Lærke fyldte 1 år d. 21.juni, længde 80 cm, vægt 10,5 kg.

Hun trives, er en glad pige, pludrer, siger "ae det´?" til alt nyt, ;-) og "ai ai" og vinker når nogen går eller kommer og besøger os. Alt i alt, er hun et dejligt og roligt barn. Græder meget lidt, smiler til fremmede, sover godt om natten, kysser og krammer, elsker vores hund og kat, griner, kravler hurtigt, kan selv rejse sig og stå uden støtte, kan gå ca 3 skridt af gngen uden støtte. Er nem at lægge i seng. Pludrer sig selv i søvn.

Vore problem er måltiderne. Jeg syntes hun spiser meget lidt (læs: FOR lidt!)

Morgenmad kl 7: ca 1 1/2 dl havregrød. (jeg mader hende)
Formiddag ca kl. 10: en digestivekiks (som hun selv spiser ca 1/2 af), eller 1/4 banan, eller anden frugt.
sover fra ca 10.30-12.30
Middagsmad kl 13: 1/2 til 1 stykke levebrød uden skorper.(den bløde med gulerod u/ kerner)...hvilket jeg syntes er meget meget lidt. Der er leverpostej, kødpålæg, æg, torskerogn el.lign på.
Eftermiddag ml. kl 14-15: får tilbudt 1 digestivekiks (spiser ca 1/4) el. frugt (som om formiddagen)
Aften kl 18: det som resten af familien spiser. (men mængden svarer allerhøjst til størrelsen som et lille æg.) ...hvoraf meget af det alligevel havner på hagesmæk og gulv!
I seng ml. 19 og 20

Ved alle måltiderne gemmer hun maden inde i munden...i kinderne, så hun tilsidst ligner en hamster! og ofte resulterer det i, at hun kan have 4 hapser fx. i munden, og efter ca 15-20 minutter er det ...


Annonce

... der stadig!! også hvis hun bliver sat ned på gulvet for at lege!! (eller bliver lagt i barnevogn..) der må jeg så forsøge at fjerne det med en serviet eller lignende.

Så du kan nok høre at hun ikke spiser ret meget.
Hun gider ikke spise selv. Det er meget sjældent hun gider putte noget i munden..til trods for at jeg tit forsøger.
Dette er hvad hun selv gider tage med fingrene: rosiner, croutoner, fetaost, ostehaps, jordbær, majs,
men alt andet: dvs rugbrød, kartofler, franskbrød, pasta, osv osv, gider hun ikke! Hun maser det bare total mellem fingrene, smider det ud over bordkanten, vrider sig i stolen, græder eller skrige og kniber munden sammen!

NÅR det så endelig lykkes os at få en mundfuld indenbors, laver hun nok vedens mindste åbning til skeen med sin mund! Jeg lyver ikke Helen, vi snakker virkelig en lille lille bitte sprække! ikke som Ahh Åben mund..næh mere så der måke lige er plads til en "blyant" i omkreds!! (som når en voksen fløjter)
Helen...ER det normalt? hva??!

Du sidder garenteret og små-griner, men det er altså til at blive vanvittig af. Det tager jo syv lange og syv brede før hun får spist. Vi kan let sidde der 1 time, hvis det stod til Lærke.

Hun skal (heldigvis) starte i dagpleje den 1 aug... jeg skriver "heldigvis" fordi jeg håber og ber til at min kommende dgplejemor, kan hjælpe os i denne onde cirkel.

Hmm Helen, et langt brev! Hvad gør vi?

Frustrede hilsner fra Rikke
(& Kristian-farmand- som har lige så svært ved det som jeg)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce