Svar: Sove på maven, 9 mdr.
Kære Tenna og Mathias
Sundhedsstyrelsens retningslinier om at børn ikke bør sove på maven, gælder i den periode, hvor barnet ikke er i stand til at vende sig selv. En dreng som Mathias, der kan vende rundt, øve sig i kravlestilling mv. er ikke umiddelbart i risikogruppen for vuggedød:o)
Med hensyn til dette, så kan du derfor godt lade ham vende rundt på sig selv, så han ligger som han bedst vil. Det er hovedsageligt børn under 6 mdr, som skal sove på ryggen.
Bliver han opkogt og for varm, så ville jeg lade ham falde i søvn stille og roligt og så når han har sovet ½ times tid, ville jeg vende ham om, så han ligger mere behageligt.
Mit forslag er derfor at du putter ham og lader ham tumle lidt rundt, lader ham finde en stilling hvor han kan finde ro, acceptere hvis det er på maven og når han så har sovet ca ½ time, vende ham om, så han ligger i en mere behagelig stilling.
Når han vågner i løbet af natten, må du vurdere hvad det drejer sig om. Jeg er ...
... ikke umiddelbart bekymret omkring vuggedød, men tænker mere at det er naturligt for hans alder at tumle om natten, hvilket hører med i en periode. Han drømmer også meget i øjeblikket. Det kan derfor være en god idé at du lige nu hjælper ham til at finde roen igen, når han tumler om natten, fordi det foregår i søvne og det er vigtigt for at han bibeholder en sammenhængende søvn og ikke pludselig begynder at vågne op.
Nogle gange kan det hjælpe at skifte til en større dyne, men pga de høje temperaturer vi har i øjeblikket er det nok ikke så smart:o)
Barnevognssele... tja, det var en ny mulighed. Umiddelbart har jeg den samme holdning som du selv, at børn ikke bør spændes fast i egen seng. Gør du det, skal det derfor kun være en midlertidig løsning - mon ikke det kan klares uden? Kunne du evt. stå eller sidde ved siden af ham med en beroligende hånd på ham i stedet?
Ellers må du glæde dig over at det kun er en periode:o)
Også mange varme sommerhilsner til jer:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte