Brev:
Putning af 2 årig i egen seng

Hej Helen.
Jeg har en søn som lige er fyldt 2 år.
Han har indtil videre sovet hos min kæreste og jeg. I hans seng ved siden af vores eller i vores seng. Han har altid sovet godt igennem, og det har aldrig været svært at putte ham. Når han skal puttes er han blevet puttet i vores seng, og når han er faldet i søvn lagt over i hans egen seng.
Nu er vi startet på at forsøge at putte ham i hans egen seng. Det har medført store protester. Herudover vil vi gerne have ham ind i hans eget værelse. Vi sover alle godt sammen. Men sagen er den at han får en lillesøster om halvanden måned, og så tænker vi er det er bedst for alle, at han inden da(hvis muligt) er vænnet til at sove i eget værelse, og evt. kommer ind til os i løbet af natten.
Hans nye værelse har indtil videre været et kontor, men ...
... som vi nu er begyndt at indrette til ham med sjove tæpper, legetøj og billeder osv. Han synes det er sjovt at komme derind. Vi overvejer om vi skal rykke hans seng derind. Når han skal puttes vil vi i starten stadig putte ham i vores seng, men så når han sover løfte ham ind i hans egen. Vi er bare i tvivl om det vil skabe øvrige problemer, når han får et chok over at han pludseligt sover i et andet rum. Vi synes det svært hvad vi skal gøre, særligt fordi der kommer et barn mere. Hvis ikke ville vi nok ikke føle at vi havde travlt, og lige så stille og roligt vænne ham til at sove selv.
Hvad vil du anbefale? Vi er jo også opmærksomme på at der vil komme en reaktion på fra vores søn side at han får en søster, og ønsker selvfølgelig en naturlig overgang som muligt.
På forhånd mange tak for svar:)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år
Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






