Annonce

Annonce

Brev:

Overgang fra MME til almindelig mælk


19. august 2019

Alder:
11 mdr.

Overgang fra MME til almindelig mælk

Kære Helen

Tak for gode råd tidligere angående putning på eget værelse og antallet af flasker. Det var meget brugbart..:-)

Lige pt. får min datter tre flasker i døgnet - så vi kommer op på de 400 ml. Hun får mælk inden middagslur (snart i vuggestuen - indkøringen er i gang), inden natten og når hun melder sig om natten.

Til middag drikker hun cirka 100 ml, inden natten cirka 150 og om natten cirka 180 ml.
Det fungerer faktisk ret fint for os - hun kan dog undvære den inden middagsluren, men nu må vi hellere lige holde fast i den indtil hun er helt tryg i vuggestuen.

Nå, men om en god måned, så fylder hun jo 1 år. ...


Annonce

... Derefter skal hun vel ikke længere have MME?

Har du nogle anbefalinger til, hvordan vi gør overgangen til letmælk god? Jeg synes, det virker så drastisk, hvis alle flasker pludselig fjernes, og hun blot skal drikke almindeligt mælk af en kop. Især gruer jeg lidt for flasken om natten. Er det skadeligt, hvis hun bliver ved at få en drømmeflaske med MME lidt tid endnu - og hvor længe kan det gå?

Hun har indtil videre ikke fået ret mange mælkeprodukter - kun ost faktisk. Jeg har prøvet med lidt tykmælk eller A38, men det synes hun ikke er særlig interessant.

Glæder mig til at høre din respons.

De bedste hilsner - Marie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Efterveer

Efter fødslen skal livmoderen trække sig sammen til normal størrelse igen, - disse sammentrækninger kalder man efterveer. Jo flere børn man har født, jo mere vil livmoderen skulle trække sig sammen, og jo værre er efterveerne ofte.

Efterveer mærkes ofte under amning. Når barnet dier ved brystet, produceres hormonet oxytocin, der får livmoderen til at trække sig sammen og i dagene efter fødslen vil livmoderen gradvist blive mindre - lige efter fødslen går livmoderen ofte til...

Læs mere i Babylex

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce