Brev:
Sover ikke igennem om natten

Hej Helen
Jeg har tidligere haft skrevet til dig vedr min datter, som fra fødslen har været en håndfuld!
Hun er nu 12 mdr 9/8, og har været igennem en periode med snot og ondt i ørerne!
Dette er nu passeret, men hendes søvn ( mangel på sammenhængende timer) driver mig til vanvid nu på 5 uge!
Det skal siges at inden sygdomsperioden som hun efter en natflaske mellem 5-7 timer, fik en tår vand og sov så hun 5-3 timer efterfølgende, uden hun gav megen lyd eller brok fra sig i løbet af natten!
Nu er det med stor protest hun falder i søvn, selv med flaske. Hun slår ud efter mig/flasken/ sutten! Selv om hun så gerne vil det hele når hun så får det i munden. Men så er hun ellers igang med at rulle/tumle/skrige/græde. Efter alt fra 10-45 min sover hun, men så max i 1,5 time af gangen, helt ned til 15-30 min, så græder hun eller vågner hun helt op. Og skal også ha ...
... flaske med mme op til 2 gange pr nat, før at hun vil overgive sig til søvnen igen!
Hun er selv sagt ikke i særlig godt humør om morgenen, og så vil hun ikke rigtig det der morgenmad. Hun blir tilbudt grød, frugt, brød/gifler, yougurt, rosiner. Men ikke meget passere hendes læber efter en sådan nat.
Så skal hun så i vuggestuen, hvor de ikke kan få hende til at sove mere en 40-50 min, på sine 2 lure ( nogle gange kun 1) . Når jeg så henter hende, vare det ofte ikke længe før hun svinger kraftigt i hendes humør, og underholdningskravet er meget højt!
Så får hun tit er bad lige efter aftensmad (ca kl 18) og så prøver jeg fra kl 20 af at putte hende, så hun begynder at gnide øjne, gaber eller falder i staver.
Og sådan har mine dage/nætter været de sidste 5 ugers tid!
Med venlig hilsen
Meget træt mor
PS, far dur ikke om natten, så går hun helt i baglås!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




