Brev:
Sover ikke igennem om natten

Hej Helen
Jeg har tidligere haft skrevet til dig vedr min datter, som fra fødslen har været en håndfuld!
Hun er nu 12 mdr 9/8, og har været igennem en periode med snot og ondt i ørerne!
Dette er nu passeret, men hendes søvn ( mangel på sammenhængende timer) driver mig til vanvid nu på 5 uge!
Det skal siges at inden sygdomsperioden som hun efter en natflaske mellem 5-7 timer, fik en tår vand og sov så hun 5-3 timer efterfølgende, uden hun gav megen lyd eller brok fra sig i løbet af natten!
Nu er det med stor protest hun falder i søvn, selv med flaske. Hun slår ud efter mig/flasken/ sutten! Selv om hun så gerne vil det hele når hun så får det i munden. Men så er hun ellers igang med at rulle/tumle/skrige/græde. Efter alt fra 10-45 min sover hun, men så max i 1,5 time af gangen, helt ned til 15-30 min, så græder hun eller vågner hun helt op. Og skal også ha ...
... flaske med mme op til 2 gange pr nat, før at hun vil overgive sig til søvnen igen!
Hun er selv sagt ikke i særlig godt humør om morgenen, og så vil hun ikke rigtig det der morgenmad. Hun blir tilbudt grød, frugt, brød/gifler, yougurt, rosiner. Men ikke meget passere hendes læber efter en sådan nat.
Så skal hun så i vuggestuen, hvor de ikke kan få hende til at sove mere en 40-50 min, på sine 2 lure ( nogle gange kun 1) . Når jeg så henter hende, vare det ofte ikke længe før hun svinger kraftigt i hendes humør, og underholdningskravet er meget højt!
Så får hun tit er bad lige efter aftensmad (ca kl 18) og så prøver jeg fra kl 20 af at putte hende, så hun begynder at gnide øjne, gaber eller falder i staver.
Og sådan har mine dage/nætter været de sidste 5 ugers tid!
Med venlig hilsen
Meget træt mor
PS, far dur ikke om natten, så går hun helt i baglås!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
Viden om børn:
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




