Annonce

Annonce

Brev:

Måltidsstørrelse og madinteresse


31. juli 2019

Alder:
6 mdr.

Måltidsstørrelse og madinteresse

Hej Helen

Tak for dine gode råd og tanker fra mit sidste brev. Nu er der behov for din hjælp igen, for selvom dagsrytmen går rigtig fint, har vi store problemer med at få vores datter til at spise. Generelt er hun desværre meget uinteresseret i mad og har altid været noget svær at få mad i. Dog ligger hun jo helt fint med både vægt, længde og udvikling.

Som du ved, tilbyder vi mange små måltider, men det er yderst sjældent, at hun rent faktisk spiser en rimelig mængde af dem (og kan vi overhovedet forvente det?) Oftest sker der bare det, at hun smager på den første skefuld og derefter har munden hermetisk lukket under resten af måltidet. Vi prøver at nøde hende til at spise, men forsøger ikke at presse hende for ikke at give hende en dårlig oplevelse. Vi har også forsøgt med forskellige skeer, flotte farver på maden, at enten jeg eller hendes far mader, vi opfører det vildeste teater for at holde hendes opmærksomhed, men lige lidt hjælper det.

Inden hvert måltid får hun noget i hånden (rugbrød, agurk, peberfrugt, squash) og det leger hun med og kommer i munden med stor interesse. Hun smager på det og drejer det i hånden, men når det kommer til skemaden, er hun typisk helt og aldeles uinteresseret. Vi har haft mindre succes et par gange med mad fra glas, men det er desværre mere undtagelsen end reglen. Forskellige konsistenser hjælper ikke.

Vi fokuserer på at gøre måltidet hyggeligt, vi sidder begge og spiser med hende og giver os god tid. Hun får lov til at lege med noget af maden, men skemaden tager hun ikke op og putter i munden – hun kører det bare rundt på bordet og kigger interesseret ...


Annonce

... på sine hænder.

Vi har forsøgt at give hende mad på forskellige tidspunkter i løbet af hendes vågne perioder, men det gør ingen forskel. Hvis hun ikke er sulten nok, gider hun ikke spise, og hvis hun er for sulten, gider hun heller ikke spise (som om hun ikke har fundet ud af, at maden rent faktisk afhjælper sulten).

At hun ikke rigtig vil spise skemad betyder, at hun stadig spiser 800-900 ml mælk i døgnet. Jeg ved, at det er nødvendigt, at hun kommer ned i mælkemængde, for at hun kan få plads i maven til skemaden, men jeg aner ikke, hvordan vi skal komme videre herfra, for jeg vil jo heller ikke nægte hende den eneste type mad, hun rent faktisk spiser nok af til at blive mæt. Mælken får hun, inden hun bliver puttet til lur, typisk ca. ½ - 1 time efter vi har forsøgt at give hende skemad. Er det en dårlig taktik? Har hun lært, at hun bare kan nægte at tage skeen og så kommer der noget andet, som hun godt kan lide og kender?

Hun har ikke været syg, og jeg kan ikke umiddelbart se, at der skulle være noget i hendes mund, der generer hende. Hun har to tænder i undermunden. Vil du mene, at vi alligevel skal få hende tjekket ved lægen?

Vi har talt om, om vi skal forsøge kun at give hende det mad, hun rent faktisk har spist noget af, i et par uger for at lære hende, at mad er godt, eller er det en dårlig idé? Hvad er dine anbefalinger til, hvordan vi kommer videre herfra? Vi er ved at være godt frustrerede og kede af, at vi ikke kan få vakt madglæden og -interessen hos vores datter, for hun kan jo ikke blive ved med at leve af mælk.

Tak igen for en god brevkasse.

Mange hilsner
Anna Katrine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce