Brev:
Flaske eller afvænning af natamning
Hej Helen
Vi har en dreng på 7 md., som for det mester er en glad og aktiv, men også meget bestemt og stædig fyr. Jeg har ammet ham siden fødslen og gør det stadigvæk også, supplerende til overgangskosten. Han får 4 rigtige måltider dagligt og 4-5 amningerne. Har dine bøger (børn og mad og børn og søvn)
Jeg ønsker bl.a og nedtrappe amningen og gå over til flaske, men jeg ønsker også at han skal afvænnes fra amningen om natten + at han ikke skal bruge mig som “sut”(han bruger ikke sut)
Jeg ved godt at man skal gå stille og roligt til værks, så derfor lyder mit spørgsmål om hvilken “kamp” vi skal tage med ham først?
Jeg har læst andre af dine brevkasser med ligenende spørgsmål, hvori du har skrevet at ...
... man stille og roligt skal lirke brystet ud efter lidt tid. Vi har dog også fået af vide at den bedste løsning var og tilbyde vand af flaske om natten istedet for, og så kan det godt være han bliver sur og gør modstand men det ville gå over efter noget tid.
Mht. Flasken, så vil han gerne tage den når jeg ikke er hjemme og jeg har da også givet ham nogle gange, men han er meget stædig og kan finde på at springe måltiderne over og håber på at han kan få mælk af mig efter endt lur, hvilket jeg som oftes også giver.
Men hvor strenge kan vi tillade os og være? - synes ikke det er sjovt og være streng, men skal man tage kampene nu eller se tiden an og lade dem vokse fra det selv?
Glæder mig til og høre fra dig.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt