Brev:
Bedre nætter, tak! - fortsættelse

Kære Helen
Tak for dit meget hurtige svar :)
Vi har før gjort det du nævner med at lade far (og mormor når vi er hos hende) gøre hele putteritualet, men det er godt at blive husket på det igen og gør det mere systematisk fra nu af.
Ja, jeg tror nok jeg er en meget kærlig og rummelig mor. Jeg har vært meget klar til at blive mor og kan sagtens give mig hen til at det er det, det handler om nu. Jeg er også meget obs på at gør det som du siger; altid anerkende Silas' behov for nærhed med nus og kram og et 'jeg er her, Silas/jeg kommer'. Men det er et godt tip også verbalt at støtte op om far, når han er på.
Du skriver ikke så meget om det med at lære at sove i egen ...
... seng - skal jeg forstå det således, at det faktisk er ret ok at starte med at lade ham falde i seng i egen seng for derefter at tage ham over i min, når han ikke vil ligge der mere? Og så håbe på, at han efterhånden vil sove længere og længere i sin egen seng?
Jeg har været lidt nervøs for at lade ham udvikle en vane, hvor han efterhånden lærer, at når bare han græder nok, så giver jeg mig og lader ham komme over i min seng. Jeg har der overvejet, at det måske er en ide at tage ham over i min seng, før vi når dertil, så han/vi ikke oparbejder et uheldigt mønster. Hvad mener nu om det?
Ellers mange tak for dit som altid udførlige svar :)
De bedste hilsner
Mor til Silas
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
Viden om børn:
Forkølelse
Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.
Her er et par gode råd:
- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen
- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




