Brev:
Bedre nætter, tak! - fortsættelse

Kære Helen
Tak for dit meget hurtige svar :)
Vi har før gjort det du nævner med at lade far (og mormor når vi er hos hende) gøre hele putteritualet, men det er godt at blive husket på det igen og gør det mere systematisk fra nu af.
Ja, jeg tror nok jeg er en meget kærlig og rummelig mor. Jeg har vært meget klar til at blive mor og kan sagtens give mig hen til at det er det, det handler om nu. Jeg er også meget obs på at gør det som du siger; altid anerkende Silas' behov for nærhed med nus og kram og et 'jeg er her, Silas/jeg kommer'. Men det er et godt tip også verbalt at støtte op om far, når han er på.
Du skriver ikke så meget om det med at lære at sove i egen ...
... seng - skal jeg forstå det således, at det faktisk er ret ok at starte med at lade ham falde i seng i egen seng for derefter at tage ham over i min, når han ikke vil ligge der mere? Og så håbe på, at han efterhånden vil sove længere og længere i sin egen seng?
Jeg har været lidt nervøs for at lade ham udvikle en vane, hvor han efterhånden lærer, at når bare han græder nok, så giver jeg mig og lader ham komme over i min seng. Jeg har der overvejet, at det måske er en ide at tage ham over i min seng, før vi når dertil, så han/vi ikke oparbejder et uheldigt mønster. Hvad mener nu om det?
Ellers mange tak for dit som altid udførlige svar :)
De bedste hilsner
Mor til Silas
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.
Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
Viden om børn:
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






