Brev:
Spisetid - 8 mdr.

Hej Helen.
Jeg skriver til dig, fordi min mand og jeg er meget frustreret over spisetid sammen med vores søn William. Det er på ingen måde hyggeligt. Han er pylret/små sur, men græder ikke under måltiderne.
Vi forsøger at give ham mad, han selv kan sidde med, samt mos osv.
Han sidder for tiden mest med sin egen ske eller gaffel, da det er det eneste, der gør ham bare nogenlunde glad under et måltid.
Spg 1)
Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg skal gøre for at det bliver hyggeligt og sjovt for ham?
Vi har altid lidt forskelligt mad klar til ham, men får ikke præsenteret det hele på én gang.
William er født 7 uger for tidligt. Han vejer det han skal - lige på gennemsnit. Motorisk vil jeg mene, at han er godt med. Han kravler og rejser sig op ved hjælp af diverse møbler.
Han bliver 9 måneder den 22/6 (dette er regnet fra hans fødselsdato og ikke hans oprindelige terminsdato).
Vores dagligdag er baseret ud fra din madplan for et barn på 8 mdr. i din bog, børn og mad.
Vores største frustration er, ...
... at vi ikke kan finde ud af, hvad vi kan forvente i forhold til hans daglige mad indtag, når han er født for tidligt.
Spg 2) Han spiser slet ikke den mængde mælk han burde. Han får 3 flasker i døgnet 2 a 210 ml og 1 a 180 ml. Han spiser sjældent op. Især ikke når han puttes til middagslur. Der vil han sjældent have noget. Jeg har forsøgt andre tidspunkter. Intet virker. Hvad gør jeg?
Spg 3) han virker generelt ikke særlig sulten. Han melder sig aldrig.
Vi følger jo som udgangspunkt dine madplaner, men der vi bliver udfordret er, at han slet ikke er sulten nok til alle de måltider. Især ikke formiddagsmad. Han afviser maden. Jeg kan vel ikke gøre andet end at springe måltidet over?
Spg 4) han er begyndt at sove meget uroligt om natten. Vågner meget og græder. Vi vil derfor gerne give ham godnat grød, men det har den konsekvens, at det går ud over flaskemåltidet, når han skal puttes. Hvad tænker du, at jeg kan gøre for, at han sover bedre?
Med venlig hilsen
Den frustrerede mor til et barn født for tidligt
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor







