Annonce

Annonce

Brev:

Spisetid - 8 mdr.


11. juni 2019

Alder:
8 mdr.

Spisetid - 8 mdr.

Hej Helen.

Jeg skriver til dig, fordi min mand og jeg er meget frustreret over spisetid sammen med vores søn William. Det er på ingen måde hyggeligt. Han er pylret/små sur, men græder ikke under måltiderne.

Vi forsøger at give ham mad, han selv kan sidde med, samt mos osv.
Han sidder for tiden mest med sin egen ske eller gaffel, da det er det eneste, der gør ham bare nogenlunde glad under et måltid.

Spg 1)
Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg skal gøre for at det bliver hyggeligt og sjovt for ham?
Vi har altid lidt forskelligt mad klar til ham, men får ikke præsenteret det hele på én gang.

William er født 7 uger for tidligt. Han vejer det han skal - lige på gennemsnit. Motorisk vil jeg mene, at han er godt med. Han kravler og rejser sig op ved hjælp af diverse møbler.
Han bliver 9 måneder den 22/6 (dette er regnet fra hans fødselsdato og ikke hans oprindelige terminsdato).

Vores dagligdag er baseret ud fra din madplan for et barn på 8 mdr. i din bog, børn og mad.

Vores største frustration er, ...


Annonce

... at vi ikke kan finde ud af, hvad vi kan forvente i forhold til hans daglige mad indtag, når han er født for tidligt.

Spg 2) Han spiser slet ikke den mængde mælk han burde. Han får 3 flasker i døgnet 2 a 210 ml og 1 a 180 ml. Han spiser sjældent op. Især ikke når han puttes til middagslur. Der vil han sjældent have noget. Jeg har forsøgt andre tidspunkter. Intet virker. Hvad gør jeg?

Spg 3) han virker generelt ikke særlig sulten. Han melder sig aldrig.
Vi følger jo som udgangspunkt dine madplaner, men der vi bliver udfordret er, at han slet ikke er sulten nok til alle de måltider. Især ikke formiddagsmad. Han afviser maden. Jeg kan vel ikke gøre andet end at springe måltidet over?

Spg 4) han er begyndt at sove meget uroligt om natten. Vågner meget og græder. Vi vil derfor gerne give ham godnat grød, men det har den konsekvens, at det går ud over flaskemåltidet, når han skal puttes. Hvad tænker du, at jeg kan gøre for, at han sover bedre?

Med venlig hilsen
Den frustrerede mor til et barn født for tidligt

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klapvogn - køb af klapvogn

Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.

En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce