Brev:
Spisetid - 8 mdr.

Hej Helen.
Jeg skriver til dig, fordi min mand og jeg er meget frustreret over spisetid sammen med vores søn William. Det er på ingen måde hyggeligt. Han er pylret/små sur, men græder ikke under måltiderne.
Vi forsøger at give ham mad, han selv kan sidde med, samt mos osv.
Han sidder for tiden mest med sin egen ske eller gaffel, da det er det eneste, der gør ham bare nogenlunde glad under et måltid.
Spg 1)
Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg skal gøre for at det bliver hyggeligt og sjovt for ham?
Vi har altid lidt forskelligt mad klar til ham, men får ikke præsenteret det hele på én gang.
William er født 7 uger for tidligt. Han vejer det han skal - lige på gennemsnit. Motorisk vil jeg mene, at han er godt med. Han kravler og rejser sig op ved hjælp af diverse møbler.
Han bliver 9 måneder den 22/6 (dette er regnet fra hans fødselsdato og ikke hans oprindelige terminsdato).
Vores dagligdag er baseret ud fra din madplan for et barn på 8 mdr. i din bog, børn og mad.
Vores største frustration er, ...
... at vi ikke kan finde ud af, hvad vi kan forvente i forhold til hans daglige mad indtag, når han er født for tidligt.
Spg 2) Han spiser slet ikke den mængde mælk han burde. Han får 3 flasker i døgnet 2 a 210 ml og 1 a 180 ml. Han spiser sjældent op. Især ikke når han puttes til middagslur. Der vil han sjældent have noget. Jeg har forsøgt andre tidspunkter. Intet virker. Hvad gør jeg?
Spg 3) han virker generelt ikke særlig sulten. Han melder sig aldrig.
Vi følger jo som udgangspunkt dine madplaner, men der vi bliver udfordret er, at han slet ikke er sulten nok til alle de måltider. Især ikke formiddagsmad. Han afviser maden. Jeg kan vel ikke gøre andet end at springe måltidet over?
Spg 4) han er begyndt at sove meget uroligt om natten. Vågner meget og græder. Vi vil derfor gerne give ham godnat grød, men det har den konsekvens, at det går ud over flaskemåltidet, når han skal puttes. Hvad tænker du, at jeg kan gøre for, at han sover bedre?
Med venlig hilsen
Den frustrerede mor til et barn født for tidligt
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Angst hos børn
Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.
Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor







