Annonce

Annonce

Svar: Helt umulig 3 årig


23. juni 2005

Kategori:
Alder:
3 år

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Rikke

Det lyder umiddelbart som om I har en sund og rigtig dejlig pige, som simpelthen er igang med at selvstændiggøre sig. Samtidig tænker jeg dog også, som du selv, at hun faktisk er rigtig kvik og god til at fortælle, når noget er svært.

Jeg tænker at det handler om at hun skal til at være storesøster. Din mave er vokset, hvilket helt praktisk gør at der er mindre plads, når hun gerne vil sidde på skødet. Samtidig har I pludselig fået fokus på din mave og det at der kommer en lille ny. I har fået fokus på dette og omgivelserne har sikkert også fokus på dette - og hvem står tilbage? Det gør en lille pige på 3 år, som pludselig skal dele pladsen med noget hun slet ikke forstår.

Sammen med dette, så er hun jo også i en alder, hvor hun gerne vil mange ting og også kan mange ting, men hun oplever også stor frustration, når det hun så gerne vil ikke lykkes.

Når der opstår konflikter, så er der næsten altid følelser involveret. Når der opstår en situation, hvor man ikke kan komme til det man gerne vil, eller hvor man bliver tvunget til noget andet, så opstår en følelse af frustration. Sådan har vi det uanset om vi er voksne eller børn.

Når man er frustreret så pumpes adrenalinen rundt i kroppen og hvordan det lille barn tackler sin frustration eller hvordan hele situationen ender, handler meget om, hvordan forældrene tackler barnet og situationen.

Det er dog også vigtigt at gøre sig klart at konflikter ikke kan undgås og at frustration ...


Annonce

... også er noget man skal lære at tackle.

Du bedre om nogle redskaber og her får du mine tanker omkring dette.

Forsøg for det første at lytte til jeres datter. Hvad er det hun vil eller ikke vil og prøv så at sige hendes ønske højt. F.eks. eksemplet i børnehaven, hvor hun 'tænder helt af' fordi det er far der henter og ikke mor. (Forøvrigt en aftale som I brød!). Her kunne far f.eks. sige "du bliver bare så vred fordi det ikke var mor som hentede dig". Tanken er at jeres datter kan sige jer imod (jeg er ikke vred, jeg er ked af det) og hun kan høre om hun er forstået.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Når man føler sig lyttet til og når man føler sig forstået, så klinger adrenalinen af. Hvor imod, hvis man har følelsen af at de voksne da slet ikke forstår nogen ting, så bliver man endnu mere frustreret og ked af det.

I skal også kunne rumme hendes følelser, hvilket betyder at I skal kunne holde ud at hun har det, som hun har det. I stedet for at sende hende væk, kunne i måske prøve at være til stede. Når hun bliver 'rigtig hys' eller vred, så prøv at sætte jer hos hende. Bare at være til stede og vise hende at I er der for hende. Du skriver selv at hun er træt og når man er 3 år og er træt, så er det rigtig rart bare at få lov til at være. At der ikke bliver stillet krav og at der ikke skal ske en masse.

Prøv at overveje lidt af ovenstående og se om ikke det kan give en ændring i jeres lille familie.

Jeg ønsker jer alle held og lykke også med den kommende lillesøster:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Citrusfrugter

Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.

Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce