Brev:
Uenigheder i vuggestuen

Hej Helen,
Vi har haft en rigtig grim oplevelse idag. Min store dreng på 28 måneder har i dag været involveret i en rigtig træls oplevelse i vuggestuen.
Han har siddet oven på en dreng, sammen med en anden dreng. Der er blevet slået, sparket og drengen det er gået ud over har også et bidemærke. Der var en voksen i rummet og de får skilt drengene fra hinanden og talt med dem om oplevelsen.
Jeg er så ked af det, jeg er meget rystet og faktisk også lidt bange. Det kører rundt i mit hoved... Hvorfor reagere min dreng sådan og hvad skal vi som forældre gøre for at styrke vores dreng til at takle situationen anderledes?
Min dreng har et utrolig flot og veludviklet sprog, han kan snakke i sætninger og udtrykker også følelser. Derfor kan jeg ikke forstå hvis det er fordi han ikke har kunne kommunikere.
Vi er selv meget opmærksomme på at vores dreng har reageret ...
... overfor lillebror er startet i vuggestue og er begyndt at kravle og kan rejse sig op. Det har været med små slag, spark og andre frustrationer.
Jeg er med på at han selvfølgelig ikke kan udtrykke alle følelser og der kan ske mange ting i så lille et barns verden der kan ryste og frustrere. Vores indtryk er bare han er god til at lege og har det dejligt i vuggestuen.
Skal vi tolke det som en reaktion på lillebror, skal vi gøre noget, kan vi gøre noget?
Jeg føler mig virkelig på udebane. Jeg har valgt ikke at snakke med ham om det idag, fordi vuggestuen har forsikret mig at de har taget en god snak med det involverede børn. Det er selvsagt nemmere at gøre i situationen end flere timer efter.
Jeg har yderligere bedt vuggestuen være ekstra opmærksom i forhold til hans opførsel med andre børn.
Jeg håber du vil dele dine tanker med mig.
Med venlig hilsen
Kris
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
Viden om børn:
Rabarber
Rabarber er velegnede til grød, kompot, suppe og marmelade. Hvis I ofte bruger rabarber i madlavningen, er det en god idé at tilsætte 'Nonoxal' (kalkchlorid) under kogning.
Dette forhindrer at saften i rabarber reagerer med kroppens kalk, som bl.a. giver ubehagelige reaktioner på tænderne.
Rabarber er bedst tidligt i sæsonen fra april og indtil omkring Skt. Hans. Rabarber indeholder små mængder oxalsyre, og i højsommeren stiger mængden af oxalsyre i stilkene. Hvis...
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




