Annonce

Annonce

Svar: Vitaminpiller - 3 år, 4 mdr.


22. marts 2019

Alder:
3 år, 4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære A´s mor

Tak for dit brev og meget relevante spørgsmål omkring vitaminer :)

Anbefalinger om kost og vitaminer kan variere fra land til land, og min umiddelbare vejledning vil altid være, at man følger de retningslinjer, der gælder i det land man bor :)

I Danmark anbefales følgende til børn født til tiden:
D-vitamin gives fra 2 uger og til 2 år. Der gives 10 mikrogram (400 IE) dagligt.

Tilskudet gives uanset om barnet ernæres med modermælk eller modermælkserstatning. Børn som har mørk hud og/eller går klædt tildækket om sommeren, eller som ofte ikke er udendørs, skal forsætte med 10 mikrogram d-vitamin dagligt gennem hele barndommen.

Andre vitaminer og mineraler skal tilgodeses gennem den mad, som barnet spiser, og det er derfor vigtigt, at man tilbyder barnet en varieret kost. Fra 6 måneders alderen er barnets medfødte jerndepot opbrugt, og derfor er det vigtigt, at man i denne alder introducerer jernholdig kost - det vil sige kød, fisk, grøntsager og groft brød, ligesom det kan være godt at variere med færdiglavede grødprodukter og bruge modermælkserstatning i grød og mos, fordi dette indeholder jern. Det anbefales også, at man serverer frugt sammen med jernholdig kost, fordi det kan fremme jernoptagelsen.

Det anbefales ikke at tilbyde barnet vitaminpiller. Barnet vil normalt få sit behov for næringstoffer dækket gennem kosten - og barnet får via kosten langt flere vigtige næringstoffer end vitaminer og mineraler. Hvis man trods anbefalingen, ønsker at give sit barn en multivitaminpille, bør dette tidligst ske fra 18 måneder - det kan være nødvendigt at knække vitaminpillen eller knuse den, så barnet ikke får den galt i halsen og man bør give "tyggetabletter". Det er i givet fald vigtigt at vælge et produkt beregnet til børn i alderen 1-10 år. Sundhedsstyrelsen gør også opmærksom på, at der hver år sker alvorlige forgiftningstilfælde hos børn, der har ...


Annonce

... spist en større mængde multivitaminpiller.

Fiskeolie og levertran anbefales ikke til børn. Levertran har for højt et indhold af A-vitamin, og barnet får sit behov for D-vitamin dækket via d-dråber. Det er ikke behov for at supplere børns kost med n-3 fedtsyrer, som findes i både levertran og fiskeolie. Det anbefales derimod, at man serverer fisk for barnet flere gange ugentligt. Gerne dagligt til frokost og to gange om ugen til aften.

Fisk indeholder gode og vigtige næringsstoffer som f.eks. D-vitamin, jod, selen og n-3 fedtsyrer. Det er godt, hvis man kan variere mellem de fede fisk som laks, sild og makrel, og de mere magre fisketyper som sej, skrubbe, rødspætte og torsk.

Børn må ikke spise rovfisk som tun, gedde, helleflynder, sværfisk, aborre, sandart, oliefisk, escolar, rokke og haj på grund af det høje indhold af kviksølv. Og det anbefales heller ikke at tilbyde børn under 3 år tun fra dåse... Nu hvor din datter er blevet 3 år, må hun dog godt få lidt tun en gang imellem. For børn i alderen 3-14 år gælder, at de højst må spise en almindelige dåsetun om ugen, og de må ikke spise dåser af hvid tun eller albacoretun.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når frisk fisk, fisk på dåse og frost, anbefales i stedet for fiskeolie, så er det fordi fiskeolie bliver renset for vitaminer og mineraler og ofte kun indeholder fedtsyrer - og barnet får derfor ikke samme gavnlige effekt ud af et fiskeolietilskud, som det får ved at spise rigtig fisk.

Undersøgelser viser, at n-3 fedtsyrer er vigtige for udviklingen af barnets hjerne og nervesystem, og den letteste kilde er via fisk. Så hvis man slet ikke spiser nogen former for fisk og har meget svært ved at få fisk ind som en fast del af kosten, så tænker jeg, at fiskeolie vil være et alternativ.

Jeg har ikke hørt om den undersøgelse, som jeres læge refererer til, men jeg håber, at de danske anbefalinger måske hjælper dig lidt videre :)

Fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce