Brev:
Problemer med dagsrytmen

Kære Helen
Jeg skriver allerede til dig igen, da jeg har samlet sammen af et par ting sammen som undrer/bekymrer mig i hverdagen.
Vores søn på 2 mdr. har generelt svært ved at overgive sig til søvnen, dog mest om dagen. Jeg prøver at ligge ham, når han været vågen i 1,5-2 timer, med mindre han gaber og gnider øjne før. Da jeg ikke kan få ham til at sove bare ved lægge ham, forgår putningen ved at han bliver svøbt, og jeg så går rund med ham på armen, når det så går op for ham han skal til at sove, så bliver han så ulykkelig, han græder og græder, og når han endelig er lige ved at falde hen, vågner han, og er endnu mere ulykkelig. Det er som om han er bange for at falde i søvn? Tilsidst sætter jeg mig og ammer ham til han sover.
Han er begynd på, inden han falder i søvn, når han ligger ved mit bryst, så nuller han sit hår, til han er helt rød i hovedbunden. Jeg kan ikke finde ud af om han bare gør det fordi det er rart, eller om det bunder i en form for frustration i forbindelse med at skulle sove?
Når han så endelig sover, kan jeg, om dagen, ikke ligge ham fra mig uden at han vågner ( men det kan jeg godt om natten). Det hele ender med at jeg må sidde med ham på armen mens han sover, hvilket er frusterende for mig fordi jeg aldrig kan nå noget mens han sover, og er bundet til sengen/sofaen.
Han sover sjældent mere end 30-45 minutter adgangen om dagen, og vejen der hen kan godt vare flere timer.
Da vi bruger en stor del af dagen på at få ham til at sove, synes jeg der er så lidt tid til hygge, og jeg er bange for om jeg få snakket nok med ham. Jeg plejer at give ham ro når jeg ammer, fordi jeg gerne vil have at han skal falde i søvn.
Hvilket resultere i, at når han er vågen, så synes jeg vi skal nå så meget; snakke, synge, ligge på maven, kigge på hænder og fødder osv., foruden bleskift og amning.
En typisk dag kan se nogenlunde således ud:
07.00 vågen
07.00 - 07.30 spiser
07.30 - 07.45 hygge, snakke, bleskift
07.45 - 09.00 han viser tegn på at ...
... være træt, og putning begynder, uden held
09.00 - 09.35 spiser
09.35 - 10.45 sover han endelig
10.45 - vågner efter at have sovet ved mors bryst
10.45 - 11.00 spiser
11.00 - 13.05 hygger, snakker, bleskift, osv.
13.05- 13.30 spiser
13.30 - 14.40 putning
14.40 - bliver lagt til brystet igen 15.00 - falder i søvn ved bryst, og sover ved mor
15.00 - 16.00 sover
16.00 - 16.20 spiser
16.20 - 17.30 hygger, snakker, bleskift osv.
17.30 - 18.00 prøver at få ham til at sove, uden held.
18.00 - 18.15 han ligger “selv” i liften/kravlegården mens jeg spiser
18.15 - 18.40 spiser
18.40 - 19.00 hygger, snakker, bleskift osv.
19.00 - 20.00 prøver at få ham til at sove, uden held
20.00 - 20.40 spiser
20.40 - 23.45 sover, faldt i søvn ved mors bryst, bliver efterfølgende lagt ved siden af og sover videre
23.45 - 00.15 vågen og spiser
00.15 - 02.25 sover, faldt i søvn ved mors bryst, bliver efterfølgende lagt ved siden af og sover videre
02.25 - 02.40 vågen og spiser
02.40 - 03.05 prøver at få ham til at sove, efter bleskift
03.05 - 03.40 sover
03.40 - 04.00 vågen og spiser
04.00 - 05.20 sover
05.20 - 06.00 vågen og spiser og bleskift
06.00 - 06.40 sover
06.40 vågen
Som du kan se sover han kortere og korte stræk i løbet af natten, hvor han vil op og ammes hver gang. Hvor længe skal en baby på 2 mdr. og 15 dage, kunne sove i træk om natten?
Skal jeg være bekymret for den korte vågentid vi har sammen?
Jeg er bange for om der sker for meget på den korte tid han er vågen og frisk, om det kan være med til at gøre at han ikke sover?
Hvor lang tid skal der som minimum være til snak og hygge på en dag?
Kan du se noget i vores dagsrytme som vi bør ændre for at få en bedre sammenhængene hverdag?
Han er ellers i godt humør når han er vågen, trives og græder sjældent udover når han er træt/skal sove.
Jeg håber min forklaring gav mening, og ikke blev alt for lang.
På forhånd tusind tak for hjælpen :-)
Hilsen moren med de mange spørgsmål.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.







