Annonce

Annonce

Brev:

Vågner sen aften efter flaske


9. februar 2019

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Vågner sen aften efter flaske

Hej Helen så er jeg her igen :)

Dit sidste råd ang putning går kanon hun kommer i bad, frotteres godt, spiser godnat grød, læst historie og bliver puttet i seng og får flasken i sengen, så slipper hun flasken ruller om på siden, og så sover hun med det samme, taaak!

Så er udfordringen så hun er begyndt at vågne præcis 3 timer efter hun er puttet sjældent gange 4-5 timer hun virker helt vildt sulten og hun tilbydes en flaske hvor hun spiser 180 ml og vender sig og sover videre - enkle gange er det nok med en tår vand men sjældent. Jeg vil helst ikke vende hende til at drikke mælk igen om natten dette har hun ikke gjort siden hun var 3 måneder men hun virker så sulten og det er det eneste som virker. Hun bruger ikke sut men har introduceret en sove bamse for hende hun puttes med hver gang .

Nu er hun blevet 11 måneder og jeg syntes hun er begyndt at spise helt vildt i løbet af dagen og ...


Annonce

... hendes dp siger det måske er en periode hvor hun har brug for mere mad og energi og derfor hun måske vågner sen aften ?

Hendes dag ser sådan her ud og har svært ved at se hvordan jeg skulle kunne få flere måltider ind.

6.00 vågner og spiser ca 2 dl øllebrød
8.00 puttes i dp sover en time
9.15 en halv bolle med frugt
11.30 1 stykke rugbrød med pålæg, smøreost osv måske lidt grønt
12-15 sover
15.20 1 hel bolle og fx en klementin eller kiwi
17.30 vores aftensmad samt lidt mos af grønsager
19.00 godnatgrød med lidt frugt måske en kiwi, blomme osv
19.30 ca 200 ml mælk
Så vågner hun jo så igen ca 23/24 og spiser 180 ml igen (sjældent en gang mere hvor hun for en tår vand.
Til alle måltider for hun vand af kop.

Er det okay med den flaske sen aften eller hvordan for jeg afvendt hende igen fra den uden at være vågen flere timer som hun ellers ville være?

På forhånd tak :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.

NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

1000 tak for dit svar. Jeg blev meget glad for at læse dine kommentarer vedr. min "dårlige samvittighed" over at have sendt Caroline i vuggestue da hun blev storesøster. Det lettede virkeligt.

Carolines mor


Annonce