Annonce

Annonce

Brev:

15 måneder og ammestop


5. december 2018

Kategori:
Alder:
15 mdr.

15 måneder og ammestop

Hej Helen.

Jeg har en glad og meget aktiv dreng på 15 mdr. Han startede i vuggestuen pr. 01.09 og stortrives.

Han var i oktober syg med lungebetændelse, som var en ret hård omgang. Siden da har han været meget glad for hans mor. Jeg skal være i det samme rum som ham, og generelt er det kun mig der duer. Han vil gerne være sammen med sin far, men jeg skal være i samme rum. Når jeg går fra ham signalerer jeg til ham at han far også kan bruges og at jeg snart kommer igen. Han bliver meget ked af det næsten hver gang. Det har gjort at han næsten kun er sammen med mig. Vi er gået all-in på det her, fordi vi tænkte at det var en fase han skulle igennem. Men lige nu virker det som om at der ikke helt er noget slutpunkt. Dog skal det siges at når jeg ikke er hjemme, kan far sagtens putte og lege uden der er nogle problemer. Dog sover han uroligt når far har puttet og der går ikke længe for at han har brug for sin mor.

Ang. amning, så har det været hyggeligt for mig og ham og derfor har vi forsat så længe. Men ...


Annonce

... siden oktober hvor jeg har været ekstrem meget på kan jeg mærke at jeg er fyldt op, nu vil jeg gerne til at stoppe. Før sygdomsperioden ammede jeg kun ved putning og ved 5-6 tiden om morgenen, hvor han så sov videre efterfølgende. Nu vågner han mange gange om natten, og vil kun have mig, og vil amme hver 2-3 time. Eller dvs. han ammer ikke, det er ret tydeligt for mig at det kun er kontaktamning og han bruger mig som sut. Hans sut (som han ellers er glad for om dagen) vil han ikke bruge om natten. Så det er lidt hårdt. Jeg synes yderligere at det virker naturligt at stoppe nu, og han er virkelig ved at være stor.

Vi forsøgte i weekenden at jeg sov i et andet rum, fordi jeg virkelig havde brug for søvn. Han skreg i 3 timer, inden hans far gav op og kom med ham.

Det skal siges at før det her havde en dreng der nærmest aldrig græd. Derudover har han altid været et sovebarn. Men nu er det som om at det er vendt på en tallerken.

Hvad har du af gode råd?
På forhånd tak for hjælpen.

Bedste hilsner
Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce