Annonce

Annonce

Brev:

Frustreret over amning


31. maj 2005

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Frustreret over amning

Hej Helen

Jeg har en dreng på 4½ md, som ind til nu har trivedes meget fint på min mælk alene. I den senere uges tid har jeg følt at mine bryster har været MEGET tomme for mælk. Min dreng klager sig ikke meget over det, men virker heller ikke helt tilfreds. Vi synes heller ikke, at han har taget meget på i den senere tid, men han virker ellers glad og godt tilfreds om dagen. Han sover fra 20.00 til 4.00 uden at blive ammet, og når jeg vågner, har jeg meget mælk, men de sidste 3-4 måltider føler jeg mig "tom". Jeg har prøvet at malke ud for at se, hvor meget der var, og der var næsten ingenting.

Jeg vil vildt gerne blive ved med at amme mindst en måned endnu, men er naturligvis bange for at han ...


Annonce

... ikke får nok at spise, og jeg vil jo ikke fortsætte for enhver pris - altså at han sulter - det er jo super synd.

Jeg har prøvet at lægge ham til oftere, drikke nok, drikke hvidtøl, men der er ikke rigtigt sket noget revolutionerende endnu. Derfor vil jeg spørge:

- hvor lang tid det kan tage at sætte produktionen op?
- hvor længe bør jeg forsøge, inden jeg giver op og giver ham anden mad istedet (hvor længe kan han klare en lille mængde mælk, hvis det er tilfældet - bleerne er våde, men ikke så meget som tidl.)?
- er det sandsynligt at mælken bare pludselig forsvinder, når det har fungeret så fint ind til nu?

Håber du igen kan komme med nogle oplysende og opmuntrende svar.

Med venlig hilsen
Anja

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce