Annonce

Annonce

Brev:

Vrider sig


26. november 2018

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Vrider sig

Kære Helen

Vi skriver fordi vi har en skøn og nem pige på nu godt 3 måneder, som bliver ammet fuld tid, men gylper meget og stort set efter hvert måltid. Gylpen kommer både lige efter hun har spist og lang tid efter. Heldigvis vokser hun rigtig fint og udvikler sig fuldstændig, som hun skal.

Den seneste uge har vi bemærket en ting, som bekymrer os en del. Efter amning inden hun skal sove, går der i gennemsnit 30 min., hvor hun sover roligt og fint. Men pludselig vågner hun og ligger og vrider sig, samtidig kommer hun med en anstrengt lyd (nærmest pressende) i 1-2 sekunder, løfter ben og numse og drejer hovedet helt mod højre.

Hun gør det gentagende gange og kan ikke finde ro; hun græder dog ikke og heller ikke tegn på smerte. Vi ender med at tage hende op, for hun gør det ikke, når hun er oprejst. Oftest ender det med gylperi af forskellig mængde. Efter noget tid er der ro på, hun bliver ammet og falder i søvn ved brystet og herefter kommer hun i seng og ...


Annonce

... sover igennem natten. Hun vågner ikke engang, når hun tages op af for at blive ammet om natten. Vi har de seneste dage også set de anstrengte lyde og bevægelser på andre tidspunkter af døgnet fx nat og morgen.

Hun har normale tunge tissebleer og har normalt afføring ca. hver 2. dag. Nu er der dog gået 4 dage siden sidste afføring.

Vi tænker selv om det kan være enten mavekneb eller måske sure opstød/refluks? Når hun først sover, så sover hun godt og længe, og vi skal stille vækkeuret for at amme hende om natten, for ellers sover hun ofte hele natten med det resultat, at hun er noget slatten dagen efter, fordi hun er i underskud på energi – det har vi lært på den hårde måde.

Vi er netop gået i gang med at få søvnrytmen, som du beskriver i din bog. Hun vil gerne sove i barnevognen ude formiddag og eftermiddag, og vi skal lige have rykket hendes døgnrytme lidt så der også bliver plads til aftenluren. Vi har vist et Ugle-barn :)

Mange hilsner
E’s mor og medmor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce