Annonce

Annonce

Brev:

Fra amning til flaske - 7 mdr.


25. november 2018

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Fra amning til flaske - 7 mdr.

Hej Helen,

Min søn er nu knap 7 måneder og han har det godt, trives og udvikler sig.

Jeg er så småt ved at tænke på om han skal over på en flaske. Jeg har dog personligt lidt svært ved det da det jo går fint med amning - i hvert fald for det meste.
Men jeg skal snart tilbage på job og jeg kan ikke få det til at hænge sammen med mere end 2 amninger når jeg starter på arbejde (og det vil være eftermiddag og aften).
Udpumpning er ikke en løsning for mig.

Jeg har forsøgt et par gange med flaske men han er ikke voldsomt begejstret for det og derfor kører vi amning uden flaske igen.

Er der en flaske der er bedst at starte med at skifte ud? Eller ...


Annonce

... er der noget jeg kan gøre for at gøre overgangen lettere for hans mave?

Hvor hurtigt kan jeg gå fra amning til flaske?

Som du ved fra tidligere har vi ammet ret meget. Idag ammer vi rimelig normalt og han er god til det. Dog kæmper han meget med aftenamningen, som ofte tager op til 40 min til 1 time. Hvor han falder i søvn, bliver lagt - vågner og bliver ked af det, ammes igen, og igen og igen.

Det er en af årsagerne til at jeg overvejer at skifte til flaske inden jeg skal på arbejde, men også at jeg har læst at det kan være lettere at skrifte til flaske inden de bliver "for gamle".

Håber du vil komme med nogle gode råd.

Med venlig hilsen
Kris

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

Peanuts og børn

Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.

Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen..

Jeg er så glad for du ikke er længere end et tryk på powerknappen væk... tak for din brevkasse!!

Jeg har virkelig brug for dine råd og viden.

Hilsen
Thilde, mor til Louie 7 måneder


Annonce