Brev:
Fra amning til flaske - 7 mdr.
Hej Helen,
Min søn er nu knap 7 måneder og han har det godt, trives og udvikler sig.
Jeg er så småt ved at tænke på om han skal over på en flaske. Jeg har dog personligt lidt svært ved det da det jo går fint med amning - i hvert fald for det meste.
Men jeg skal snart tilbage på job og jeg kan ikke få det til at hænge sammen med mere end 2 amninger når jeg starter på arbejde (og det vil være eftermiddag og aften).
Udpumpning er ikke en løsning for mig.
Jeg har forsøgt et par gange med flaske men han er ikke voldsomt begejstret for det og derfor kører vi amning uden flaske igen.
Er der en flaske der er bedst at starte med at skifte ud? Eller ...
... er der noget jeg kan gøre for at gøre overgangen lettere for hans mave?
Hvor hurtigt kan jeg gå fra amning til flaske?
Som du ved fra tidligere har vi ammet ret meget. Idag ammer vi rimelig normalt og han er god til det. Dog kæmper han meget med aftenamningen, som ofte tager op til 40 min til 1 time. Hvor han falder i søvn, bliver lagt - vågner og bliver ked af det, ammes igen, og igen og igen.
Det er en af årsagerne til at jeg overvejer at skifte til flaske inden jeg skal på arbejde, men også at jeg har læst at det kan være lettere at skrifte til flaske inden de bliver "for gamle".
Håber du vil komme med nogle gode råd.
Med venlig hilsen
Kris
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Barnevogn
Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.
Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?
Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.